251. Žodis „doleris“ kilęs iš vokiško žodžio „thaler“ (žodžio „joachimsthaler“ trumpinys) tai labiausiai paplitusių monetų pavadinimas, jos buvo nukaltos XVI a. Joachimstalio mieste Bohemijoje.

252. 1863 metais Žiulis Vernas (Jules Verne) parašė knygą „Paryžius XX amžiuje“, kurioje aprašė metro, automobilį, elektros kėdę, kompiuterį ir net internetą. Tačiau leidėjai atsisakė spausdinti knygą, ir ji buvo pamiršta daugiau nei 120 metų. Tik 1989-aisiais Žiulio Verno anūkas rado šį rankraštį ir pirmą kartą knyga buvo išspausdinta 1994 m.

253. Didžiajame kinų kalbos žodyne yra daugiau nei 56 000 hieroglifų, nors praktiškai vartojama ne daugiau kaip 4000 hieroglifų. Išsilavinęs žmogus turi išmanyti bent 5–6 tūkstančius šių rašto ženklų.

254. Paukščių skrydžių atstumo rekordas priklauso Arkties žuvėdrai. Tai vienintelis paukštis, kuris, migruodamas iš Arkties į Antarktidą, per metus įveikia 80 000 km.

255. Žiemą pirmiausia reikia pasirūpinti pirštinėmis, o ne kepurėmis. Šaltyje žmogus nuo rankų paviršiaus praranda daugiau šilumos nei nuo galvos, neuždengtos kepure.

256. Saulės masė sudaro 99,9 % Saulės sistemos svorio. Likusi 0,1 % sudaryta iš visų planetų, jų palydovų, asteroidų ir meteoritų svorio, kurio didžioji dalis priklauso Jupiteriui.

257. Arkliai ir kupranugariai atsirado maždaug prieš 55 mln. metų Amerikos kontinente.

258. Garsioji enciklopedija „Britannica“ buvo leidžiama nuo 1901 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose, o ne Jungtinėje Karalystėje.

259. Gyvatės gali sirgti maliarija. O šarvuočiai – ne tik maliarija, bet ir raupais.

260. Kruviniausias mūšis pasaulio istorijoje – Stalingrado mūšis. Jis truko beveik 8 mėnesius ir 1943 m. vasarį abi mūšio dalyvių pusės iš viso buvo praradusios 2,63 mln. žmonių.

261. Kiekvienas gyvūno šeimininkas yra matęs savo miegančio augintinio nerimą, tačiau tik visai neseniai mokslininkams pavyko įrodyti, kad gyvūnai, kaip ir žmonės, miegodami sapnuoja.

262. Pasaulyje yra apie 1,4 mlrd. karvių, kurios sukelia gana didelę žalą gamtai. Kiekvienais metais karvės suėda apie 600 mln. tonų grūdų – tai trečdalis pasaulio derliaus. Ganyklos sunaikino daugiau nei du trečdalius pasaulio stepių ir ketvirtį Pietų Amerikos miškų. Dėl kiekvienos karvės Brazilijoje iškertama po 2 ha Amazonės džiunglių. Per metus kiekviena karvė išgeria po 8000 litrų vandens ir į atmosferą išskiria daugiau nei 100 000 litrų metano.

263. Nuo 1937 m., kai San Fransiske buvo pastatytas Aukso Vartų tiltas, ant jo jau įvyko daugiau nei 1200 savižudybių.

264. Knygnešystė tai unikalus ir pasaulyje neturintis atitikmenų reiškinys.

265. Žirafos mokslinis pavadinimas Giraffa camelopardalis (leopardinis kupranugaris). Kaip ir visi žinduoliai, žirafa turi 7 kaklo slankstelius.

266. Viena iš didžiausių neatskleistų istorijos paslapčių – Čingischano kapvietės vieta.

267. Nors pasaulyje gaminama tūkstančiai alaus rūšių, tačiau, rodos, to nepakanka. Nuo 2009 m. Olandijoje pradėta alaus šunims gamyba. Šunys jį mėgsta, ir, nepaisant to, kad alus „Kwispelbier“ yra 3 kartus brangesnis už „Heineken“ – jis greitai išperkamas.

268. Įvairiose Pietryčių Azijos, Afrikos ir Okeanijos šalyse galios simbolis ir valstybės regalija yra tauškutis. Tailande – tai tauškutis Hossa, kurio rankena pagaminta iš dramblio kaulo, o plaukai – iš baltojo dramblio uodegos. Tauškutis pavaizduotas Amerikos Samoa valstybės herbe.

269. Tokijuje dauguma žmonių gyvena mažuose nameliuose, kuriuose laikyti augintinį nėra galimybių. Todėl ten labai populiarios kavinės, kuriose už nedidelį mokestį galima paglostyti šunį ar katę. Netgi galima dienai išsinuomoti šunį, tačiau šis malonumas nėra pigus – 20 dolerių už valandą.

270. Dar XVI a. Lietuvoje tebebuvo įprasta aukoti namų dievams ar čia gyvenantiems žalčiams. Namų moterys aukodavo vištą, vyrai – gaidį. Mėsytę, žinoma, suvalgydavo patys, dievams – kauleliai. Vienas iš namų dievų buvo Dimstapatis. Jo garbei kaulus sumesdavo į židinį.

271. Karibų jūroje, Trinidado saloje, yra Dervos ežeras, kuriame tyvuliuoja ne vanduo, o grynas skystas asfaltas. Esant dabartiniam gavybos lygiui, ežero asfalto užteks dar ne vienam šimtui metų.

272. Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto laboratorijos stebėdami termitus nustatė, jog, skambant sunkiojo roko muzikai, termitai tampa dvigubai ėdresni.

273. 1850 m. pagrindinis Prancūzijos nacionalinės loterijos prizas buvo bilietas vienon pusėn į „aukso karštligės“ rajoną Kalifornijoje. Visi loterijos bilietai buvo parduoti.

274. Panemunė yra pats mažiausias miestas Lietuvoje. Be to, tai vienintelis miestas, neturintis savo seniūnijos.

275. Didžiausias Nilo krokodilas buvo užmuštas Tanzanijoje 1905 m. Jo ilgis buvo 6,45 m, o svoris – 1090 kg.

276. Imperatoriškieji pingvinai, kad sušiltų, glaudžiai susispaudžia grupėmis, kurių centre temperatūra pakyla iki +20 °C, kai tuo tarpu lauke būna –20 °C temperatūra. Kad visi vienodai sušiltų, pingvinai nuolat mainosi vietomis, judėdami iš centro į kraštus.

277. Senovės Romoje numirėlių sielos, kurios nerasdavo ramybės mirusiųjų karalystėj ir sugrįždavo naktimis į gyvųjų pasaulį, buvo vadinamos „lemūrais“. Kad nuramintų neramias sielas, romėnai atlikdavo ypatingas apeigas – lemūrijas. Kai XVI a. pirmieji europiečiai išsilaipino Madagaskare, juos ypač sužavėjo nedideli judrūs žvėreliai su tamsoje šviečiančiomis – tarsi vėlių – akimis. Europiečiai dėl šio požymio gyvūnėlius pavadino lemūrais.

278. Chameleono akys juda nepriklausomai viena nuo kitos, todėl jis gali žiūrėti į dvi skirtingas puses vienu metu.

279. Kenijos klajokliškos masajų tautos tikėjimas teigia, kad jų lietaus dievas Ngai visus galvijus padovanojęs masajams. Todėl visi kiti laikantieji galvijus juos esą pavogę iš masajų.

280. Pati tankiausia medžiaga Žemėje – osmis, antroje vietoje – iridis.

281. Viena iš paslaptingiausių knygų istorijoje – ,,Voiničiaus rankraštis“ – saugomas Jelsko universiteto bibliotekoje. Knyga parašyta XV a. nežinomo rašytojo, nesuprantama kalba, vartojant nežinomus rašmenis. Rankraštis iki šių dienų yra neiššifruotas, ir tai didžiausias iššūkis visiems šiuolaikiniams kriptografams.

282. Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose pats nekenčiamiausias mokestis – tai progresyvus paveldimo turto mokestis, kuris gali siekti net 55 %. Pavyzdžiui, Kanadoje nėra jokio paveldėjimo mokesčio.

283. Hondūro mieste vieną kartą per metus būna lietaus žuvų sezonas. Kiekvienais metais nuo gegužės iki liepos, kai smarkiai lyja, ant žemės nukrenta šimtai gyvų žuvų. Nuo 1998 m. čia vyksta šventė Festival de la Lluvia de Peces (Lietaus žuvų festivalis). Žuvų šaltinis yra maždaug už 50 kilometrų Karibų jūroje.

284. Kai kurios šalys ir vietovės pavadintos vaisių, kurie ten auga, vardais. Pavyzdžiui, senovės Finikija pavadinta pagal finikus, o Persija – pagal persikus. Ilgą laiką abrikosas buvo vadinamas armėnų obuoliu (pomum armeniacum). Dėl tam tikrų priežasčių senovės Romos autoriai manė, kad Armėnija – abrikosų gimtinė.

285. 95 % termitų kolonijų sudaro termitai darbininkai. Jie stato sudėtingiausius lizdus, siekiančius 12 m aukštį, ir aprūpina visą koloniją maistu, nors ir yra akli.

286. Jūrinis erelis yra didžiausias tarp Lietuvoje perinčių plėšriųjų paukščių.

287. Mėlynojo banginio širdis plaka 9 kartus per minutę ir yra vidutinio automobilio dydžio. Didžiausias kada nors pagautas mėlynasis banginis buvo sumedžiotas 1926 m. Norvegijos banginių medžiotojų. Jo ilgis buvo 34 metrai, o svoris 177 tonos.

288. Lietuvoje yra 103 miestai.

289. Ilgiausiai rodoma muilo opera pasaulyje – tai ne „Santa Barbara“, kurią visi taip gerai žino, o amerikietiškas serialas „Kelrodė šviesa“, kuris pradėtas rodyti 1972 m. ir susideda iš 15 000 serijų.

290. Tailande pati populiariausia sporto šaka – aitvarų varžybos.

291. Ežiukai – plėšrūnai, nes jų mėgstamiausias maistas – varlės, kirminai ir vabzdžiai. Obuolių ir grybų ežiai neėda ir tuo labiau nesinešioja jų ant savo spyglių.

292. Prieš pat Petrogrado revoliuciją buvo labai populiarūs barono Vriepskio ,,lašai nervams“. Jie net buvo siuntinėjami paštu ir reklamuojami žurnaluose. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo tiesiog vanduo iš Nevos upės.

293. Pirmą kartą periskopas buvo panaudotas visai ne karo tikslams. 1430 m. Johanas Gutenbergas, labiau žinomas kaip knygų spausdinimo preso išradėjas, pardavinėjo periskopus maldininkams, kuriuos jie naudodavo tradiciniuose religiniuose festivaliuose Acheno mieste tam, kad galėtų matyti virš didžiulės minios.

294. Žemės branduolio temperatūra siekia 7500 °C – ji aukštesnė už Saulės paviršiaus temperatūrą. Slėgis siekia 3,6 mln. atmosferų, o gravitacijos ten iš viso nėra.

295. Pirmoji pasaulyje valstybė, priėmusi krikščionybę 301 metais, buvo Armėnija. Paskutinė – Lietuva, tapusi krikščioniška 1386 m.

296. 1861–1865 m. per Amerikos pilietinį karą pirmą kartą istorijoje gydytojai pradėjo naudoti morfiną kaip sužeistųjų kančias lengvinančią priemonę. Dėl to daugiau nei 400 tūkstančių kareivių tapo užkietėjusiais narkomanais. Būtent nuo to laiko atsirado posakis „kareiviška liga“, reiškianti priklausomybę nuo morfino.

297. Florencijos muziejų apsaugos pareigūnai mokomi, kaip elgtis su Stendalio sindromo aukomis. Sindromas pasireiškia panikos priepuoliu pamačius daug ar labai įspūdingų meno kūrinių vienoje vietoje. Būtent Florencijoje buvo užregistruota daugiau nei 100 Stendalio sindromo atvejų.

298. Aristotelio mokytojas Platonas buvo ne tik didis filosofas, bet ir du kartus olimpinių žaidynių palestrikos šakos (imtynių, bokso ir gimnastikos derinio) čempionas.

299. Naujojoje Zelandijoje nėra uodų. Tai rojus.

300. 1661 m. rugpjūčio 6 d. Olandija pardavė Braziliją Portugalijai už teisę į Ceilono salą, su 63 t aukso priemoka.

Tagged in:

, ,