401. Žemėje yra daugybė veikiančių ugnikalnių, tačiau pavojingiausias – miegantis Kumbrės ugnikalnis, esantis Kanarų salose. Pabudęs šis ugnikalnis sukeltų didžiules nuošliaužas, kurios sukeltų 200 m aukščio ir 1000 km/val. greičio cunamį.

402. Seniausia pramonės įmonė pasaulyje buvo Japonijos statybos bendrovė „Kongo Gumi“, įkurta 578 metais. 2007 m. ši įmonė bankrutavo.

403. Monako kariuomenės pajėgas sudaro 82 žmonės. Tai vienintelė valstybė pasaulyje, kurios reguliarioji kariuomenė mažesnė už karinį orkestrą, turintį 85 muzikantus. Tik vieną kartą Monako kariuomenė buvo sustiprinta dėl kilusio pavojaus. Tai nutiko 1962 m., kai Prancūzijos prezidentas generolas Šarlis de Golis (Charles de Gaulle) pagrasino nutraukti elektros energijos ir vandens tiekimą Monako kunigaikštystei, jei nebus įvestas pajamų mokestis. Laimei, karas neįvyko. Kunigaikštis Renė III (Rainier III) pasiekė susitarimą su Prancūzijos vyriausybe.

404. Gorilų patinai gali pasiekti 2 m ūgį ir 250 kilogramų svorį. Mažiausios pasaulyje beždžionėlės – marmozetės. Šių mažylių ūgis tik 15 cm, o svoris neviršija 250 g.

405. Graikijos nacionalinė herojė Laskarina Bubulina (Laskarina Bouboulina) buvo vienintelė moteris istorijoje – Rusijos laivyno admirolė.

406. Kalifornijos miestelis, kuriame įkurtas dykumos mokslų tyrimų centras, vadinasi Zzyzx.

407. 1815 m. anglai užėmė negyvenamą Šeštinių salą, esančią Atlanto vandenyne, ir ten paliko savo įgulą. Tačiau jam išlaikyti ižde nebuvo pinigų. Tada karinės įgulos vadas salą pavadino laivu, o ten esančius kareivius – jūreiviais. Pinigų iš karto atsirado – Anglijos laivynui išlaikyti jų niekada netrūko.

408. 57 m aukščio švyturys „Heraklio bokštas“, esantis La Korunjos mieste Ispanijoje, buvo pastatytas romėnų imperijos laikais ir yra seniausias veikiantis švyturys pasaulyje.

409. Londone metinis kritulių kiekis 590 mm, kai tuo tarpu Romoje – 760, o Milane – 1000 mm. Todėl iš tiesų „lietingasis“ Londonas – vienas iš sausiausių Europos miestų.

410. Butelių kamščiams gaminti JAV sunaudojama daugiau plieno nei mašinų kėbulams.

411. ,,Akmenėlis“, naudojamas žiebtuvėliuose, savo sudėtyje neturi titnago. Jis padarytas iš piroforinio lydinio ferocerio, kuris pats užsiliepsnoja nuo trinties ir uždega dujas ar benzino garus.

412. Užrašas ant augalinio aliejaus pakuočių „Be cholesterolio“ – tai tik reklaminis triukas. Cholesterolio gali būti tik gyvūninės kilmės riebaluose. Be to, maistinio cholesterolio žala labai išpučiama – su maistu mes gauname tik 20 % šios gyvybiškai svarbios medžiagos, likę 80 % yra pagaminami mūsų organizme.

413. Žemės riešutai – ne riešutai, o pupelės. Žemės riešutų pupelės kartu su žemesniaisiais augalų ūgliais nusvyra iki pat žemės, įsirausia į ją ir ten subręsta. Žemės riešutai taip vadinami dėl rašto ant vaisiaus kevalo (graikų k. arachis reiškia „voras“).

414. Miltelių pavidalo cirkonis savaime užsiliepsnoja dėl sąlyčio su kambario temperatūros oru.

415. Kategorijų teorija – tai matematikos šaka, nagrinėjanti objektų tarpusavio atvaizdo savybes. Patys matematikai tai vadina „abstrakčia nesąmone“.

416. Iki XIX a. pradžios batų pora nebuvo dalijama į batą dešinei ir batą kairei kojai, jie abu buvo vienodi.

417. Kairiarankių ir dešiniarankių yra ir tarp gyvūnų. Pavyzdžiui, 40 % visų katinų laikydami maistą ar siekdami po lova esančio kamuoliuko naudojasi tik dešine letena, o 20 % – naudoja tik kairiąją leteną. Likusi dalis katinų vienodai naudojasi abiejomis letenomis.

418. Šokoladas yra labai nuodingas gyvūnams. Mažam paukšteliui nužudyti pakanka mažiau nei 10 g šokolado, o šuniui – ne daugiau nei 200 g. Priešingai nei žmonių, gyvūnų organizmas negali skaidyti šokolade esančio alkaloido teobromino.

419. Medicinoje aprašyta daugiau nei 40 vandens alergijos sindromo atvejų, žinomų kaip „vandens dilgėlinė“. Bet koks kontaktas su vandeniu tokiems žmonėms sukelia sunkią alerginę reakciją.

420. Niujorko Centrinis parkas pagal užimamą plotą yra 3 kartus didesnis už Monako Kunigaikštystę ir 10 kartų didesnis už Vatikaną.

421. Žuvys plaukdamos prieš srovę sunaudoja mažiau energijos nei plaukdamos ramiu upės vandeniu. Taip yra dėl žuvų sugebėjimo pagauti kylančius vandens verpetus ir jais manevruoti, minimaliai naudojant raumenis. Tokį plaukimo būdą galima palyginti su burlaivio judėjimu prieš vėją.

422. Pasak Aleksandro Diuma (Alexandre Dumas), grafas de la Feras, tai yra Atas, „…turėjo Keliaraiščio ordiną, Aukso vilnos ordiną ir Šventosios Dvasios ordiną…“. Tačiau visus šiuos tris aukščiausius ordinus kartu galėjo turėti tik karalius.

423. 1896 m. liepos 28 d. policija Londone pirmą kartą išrašė baudą už greičio viršijimą. Valteris Arnoldas (Walter Arnold) važiavo 8 mylių per valandą greičiu (12,9 km/val.), esant 6 mylių per valandą greičio apribojimui.

424. Pasaulinė knygų ir autorių teisių diena švenčiama balandžio 23-iąją. Būtent šią dieną 1616 m. mirė trys didieji rašytojai – Inka Garsilaso de la Vega (Inca Garcilaso de la Vega), Migelis Servantesas (Miguel de Cervantes) ir Viljamas Šekspyras (William Shakespeare).

425. Viduramžiais dauguma karių, kurie saugojo Didžiąją kinų sieną, niekada gyvenime nepalikdavo savo tarnybos posto. Jie gimdavo, vesdavo, mirdavo ir būdavo palaidojami sienoje.

426. Itališkoje žaidimo kortų kaladėje nėra damų.

427. 1776 m. liepos 4 d. Amerika nepasiekė nepriklausomybės. Tą dieną Amerikos įkūrėjai pasirašė Nepriklausomybės deklaraciją, bet karas dėl nepriklausomybės dar truko 7 metus ir tik 1783 m. rugsėjo 3 d. buvo pasirašyta taikos sutartis tarp Amerikos ir Didžiosios Britanijos karaliaus Jurgio III.

428. Okinavos sala – rekordininkė pagal ilgaamžių žmonių skaičių. Vidutinė gyvenimo trukmė: vyrų – 88 metai, o moterų – 92 metai. Tai 8–10 m. daugiau už likusios Japonijos dalies gyventojų amžių. Palyginti, Rusijoje vyrų vidutinė gyvenimo trukmė – 59 metai, o Angoloje – tik 35 metai.

429. Pingvinai gali gerti jūros vandenį. Druskos perteklius sukaupiamas specialiose druskų liaukose ir yra pašalinamas per šnerves.

430. Termitai, gindami savo piliakalnį primenantį termityną, kraštutiniu atveju sprogsta aptaškydami lipniais kūno skysčiais įsibrovėlius, neleisdami jiems pajudėti.

431. Ilgiausias gyvūnas Žemėje – ne mėlynasis banginis, o medūza „liūto karčiai“. Jos čiuptuvai gali siekti 37 metrų ilgį.

432. Australija yra vienintelis kontinentas, kur nuodingųjų gyvačių yra daugiau nei nenuodingųjų.

433. Baunčio (Bounty) sala neturi nieko bendro su tropikais. Tai neturinti augalijos negyvenama Antarkties sala Ramiajame vandenyne, kurioje gyvena tik pingvinai, albatrosai ir ruoniai.

434. Pagal vėžliukų nindzių vardus buvo suteikti pavadinimai Tarptautinės kosminės stoties moduliams: „Leonardas“, „Rafaelis“ ir „Donatelas“. Ant kiekvieno modulio pavaizduotas atitinkamas vėžliukas, dėvintis skafandrą.

435. Automobilių padangų išradėjas ir kompanijos vadovas Pjeras Mišelinas (Pierre Michelin) žuvo automobilio katastrofoje.

436. Trys patys turtingiausi žmonės pasaulyje – Karlosas Slimas, Bilas Geitsas ir Vorenas Bafetas (Carlos Slim, Bill Gates, Warren Buffett) valdo 155 mlrd. dolerių vertės turtą. Tai daugiau nei bendras keturiasdešimties vargingiausių šalių biudžetas.

437. Didžiausia sala pasaulyje – Danijai priklausanti Grenlandija, kurios plotas 2 130 800 km². Taigi, faktiškai Danija didesnė už Meksiką.

438. 1960 m. Australijoje buvo baigta Didžiosios Australijos sienos statyba. Sienos aukštis 2 m, ilgis – 5320 km, ji driekiasi per visą žemyną. Tik tokiu būdu Australijos ūkininkai pagaliau sugebėjo apsaugoti avių bandas nuo laukinių šunų dingų išpuolių.

439. 1 % žmonių mato infraraudonuosius ir dar 1 % – ultravioletinius spindulius.

440. 1961 m. spalio 30 d. atliktas galingiausios atominės bombos bandymas istorijoje. Bomba, kurią Vakarai vadino „Bombų caru“, buvo 58 megatonų, o jos sprogimo energija – dešimt kartų didesnė už visų Antrojo pasaulinio karo metu naudotų sprogmenų bendrą pajėgumą. Grybo formos sprogimo debesis pakilo į 67 km aukštį, o jo „kepurė“ buvo 95 km skersmens. Dėl sprogimo atsiradusi smūgio banga Žemės rutulį apskriejo tris kartus. Bomba sukurta vadovaujant akademikui I. V. Kurčiatovui.

441. Nepaisant prastos reputacijos, piranijos labai retai puola žmones. Bet 1981 m. netoli Abudiso miesto, esančio Amazonėje, pasak liudininkų, apvirtus laivui 310 žuvusiųjų ne nuskendo, o buvo suėsti piranijų.

442. 2011 m. vasario 15 d. Šveicarijos naras Piteris Kola (Peter Cola) pasiekė naują rekordą: sulaikęs kvėpavimą, be akvalango, išbuvo po vandeniu 19 min. 21 sek.

443. Praėjusio šimtmečio pradžioje parduotuvėse ant prekių nebūdavo nei brūkšninio kodo, nei kainos etiketės. Pardavėjas pasakydavo kainą dažniausiai vertindamas pirkėjo išvaizdą. Jei pirkėjas būdavo nepatenkintas kaina, jis arba derėdavosi, arba išeidavo.

444. Pietų Amerikos užkariautojai ispanai platiną laikė „netikru sidabru“. Žinomas atvejis, kai didelė platinos sankaupa paprasčiausiai buvo nuskandinta vandenyne.

445. Žinoma, kad įmonės „Apple“ įkūrėjai – Stivas Džobsas ir Stivenas Vozniakas (Steve Jobs, Steven Wozniak). Tačiau buvo ir trečiasis įkūrėjas, Ronaldas Veinas (Ronald Wayne), jam priklausė 10 % akcijų, kurias pardavė partneriams už 2300 dolerių. Šiandien šių akcijų vertė daugiau nei 22 mlrd. dolerių.

446. Praktiški, įstatymus gerbiantys šveicarai – vieninteliai Europoje, su malonumu valgantys šunų mėsą.

447. Tomas Lepardas (Tom Leppard) – tatuiruočiausias žmogus pasaulyje, gyvenantis Skai saloje, Škotijoje. 99,9 % jo odos paviršiaus padengta tatuiruotėmis, kurios atitinka leopardo kailio modelį. Remiantis ekspertų skaičiavimais, tokiai tatuiruotei pasidaryti reikėjo mažiausiai 50 000 dolerių.

448. Gaidžiai gieda ne todėl, kad sutiktų saulėtekį, o kad praneštų varžovams apie savo teritoriją. Tai ne tiesiog paprasta rytinė giesmė, kuri tūkstančius metų buvo žmonėms kaip žadintuvas, tai – kovos šūksnis!

449. Žurnalo „Forbes“ duomenimis, pats brangiausias geriamasis vanduo pasaulyje yra išpilstomas Kanadoje. Vanduo „10 Thousand BC“, išgaunamas iš ledyno, esančio 300 km į šiaurę nuo Vankuverio. Litrinio vandens butelio kaina – 58 doleriai.

450. Banginiai gali pasinerti į kelių šimtų metrų gylį nepatirdami dekompresijos, nes jie prieš panerdami ne įkvepia, o iškvepia, beveik visiškai ištuštindami plaučius. Ištirpusio deguonies koncentracija yra užtenkama išbūti tokiame gylyje 40 min. ar net ilgiau.

Tagged in:

, ,