101. 1525 m. Martinas Liuteris (Martin Luther), vienas iš Reformacijos tėvų, pasisakęs prieš Katalikų bažnyčios dvasininkų celibatą, buvo vedęs benediktinų vienuolę Kotryną fon Borą (Katharina von Bora). Santuokoje jie išgyveno 21 metus ir susilaukė šešių vaikų.

102. Austrų kompozitorius Johanas Albrechtsbergeris (Johann Albrechtsberger) buvo taip pasipiktinęs savo mokinio užsispyrimu, kad kartą sušuko: „Šitas bukaprotis nieko neišmoko ir niekada nieko neišmoks!“ Tas mokinys buvo Liudvikas van Bethovenas (Ludwig van Beethoven).

103. Yra žinoma daugiau nei 75 000 sraigių ir šliužų rūšių.

104. Pirmą ir vienintelį kartą istorijoje 1979 m. vasario 18 d. pietų Alžyre, Sacharos dykumoje, pusę valandos snigo…

105. Grąžtas, pagamintas Reuleaux trikampio pagrindu, leidžia puikiai išgręžti kvadratines skyles.

106. Senovės Egipte katės ir krokodilai buvo laikomi šventais gyvūnais. Krokodilus buvo priimta puošti brangiais juvelyriniais dirbiniais, o kai numirdavo katė – jos šeimininkas privalėdavo nusiskusti antakius.

107. 85 % pasaulio augalijos yra vandenynuose.

108. Nuo gimimo akli žmonės nesapnuoja. Jie sapnus girdi, liesdami ir jausdami pagal kvapą ir skonį.

109. Jungtinėse Amerikos Valstijose 10 % branduolinės energijos pagaminama iš perdirbtų branduolinių ginklų. Taip pat daroma ir Rusijoje.

110. Per filmo „Rokis 4“ filmavimą Silvesteris Stalonė (Sylvester Stallone) pareikalavo, kad Dolfas Lundgrenas (Dolph Lundgren) filmuotųsi naudodamas tiesioginį fizinį kontaktą. Lundgrenas sutiko ir iš karto Stalonei sulaužė 3 šonkaulius.

111. Aštuonkojai turi tris širdis ir žydros spalvos kraują. Viena širdis kraują varinėja po visą kūną, o kitos dvi – po čiuptuvus. Zoopsichologai aštuonkojį laiko protingiausiu gyviu tarp bestuburių. Jis puikiausiai dresuojamas, turi puikią atmintį, skiria geometrines figūras, pažįsta žmones, kurie jį maitina, ir yra greitai prijaukinamas.

112. „Titaniko“ nuskendimas buvo išpranašautas dar 14 metų prieš tragediją. Populiarus amerikiečių rašytojas Morganas Robertsonas (Morgan Robertson) 1898 m. parašė istoriją apie milžinišką laivą, kuris nuskendo susidūręs su ledkalniu. Aprašyto laivo pavadinimas buvo „Titanas“.

113. Sausiausia vieta Žemėje – ne Sachara, o Antarktidos sritis, vadinama Sausumos slėniais. Šie slėniai yra be ledo ir vandens, bet to, juose nebuvę vandens daugiau nei 2 mln. metų.

114. 1981 m. liepos mėn. Japonijos darbininkas Kendžis Urada (Kenji Urada) tapo pirmuoju žmogumi, kurio mirties priežastis – robotas.

115. Susirgusios Temnothorax rūšies skruzdės palieka skruzdėlyną ir išeina garbingai numirti vienumoje. Tokiu būdu liga neišplinta po visą koloniją.

116. Pats brangiausias metalas pasaulyje – kalifornis. Jo 1 gramas kainuoja daugiau nei 6,5 mln. dolerių.

117. Pelės mėgsta sūrį ne labiau nei bet kurį kitą produktą, esantį virtuvėje.

118. Kasmet vasario 2 d. amerikiečių „meteorologas“ švilpikas Filas, gyvenantis Pensilvanijoje, prognozuoja, ar greitai ateis pavasaris. Pasak tradicijos, jei švilpikas nemato savo šešėlio – pavasaris bus ankstyvas. Tačiau Filas blogai atlieka savo pareigas – 70 % atvejų jis būna neteisus. Galbūt jį tiesiog per daug maitina – vargšas gyvūnas sveria beveik 10 kg.

119. Pagal tempiamąjį stiprį bambukas 11 kartų stipresnis už plieną.

120. Jei šikšnosparnis serga ir negali skristi medžioti, jį pamaitina kiti šikšnosparniai.

121. Garsusis Londono simbolis Didysis Benas iš tiesų nėra nei bokštas, nei laikrodis. Tai trylika tonų sveriantis varpas.

122. Amerikos firma „Campbell“, prekiavusi konservuotomis sriubomis visame pasaulyje, kurios metinis pelnas siekė 8 mlrd. dolerių, po daugelio bandymų įtikti Rytų Europos gyventojams pasitraukė iš šios šalies rinkos.

123. Bendruomenių rūmai – vienintelė vieta Didžiojoje Britanijoje, į kurią negali įeiti Anglijos karalienė, nes ji nėra šių Rūmų narė.

124. Pati didžiausia Žemėje gyvo organizmo ląstelė yra stručio kiaušinis.

125. Pats didžiausias ledkalnis istorijoje buvo aptiktas 1956 m. Antarktidoje. Jo plotas – 31 000 m², o tai viršija Belgijos plotą.

126. Ozonas, apsaugantis Žemę nuo kenksmingų saulės spindulių, yra mirtinai nuodingas. Žmogui ozonas yra pavojingesnis už smalkes. Laimei, skirtingai nei bekvapį anglies monoksidą, ozoną lengva atpažinti – jis kvepia pelargonijomis.

127. Senovės romėnai įžymybių statulas darydavo iš gipso. Priklausomai nuo politinės situacijos, gipso statulų galvos kartais būdavo pakeičiamos kitomis.

128. Vienintelio mokslui žinomo galvakojo moliusko, gyvenančio didesniame nei 1000 m gylyje, išvaizda bauginanti, dėl to jam ir duotas tinkamas pavadinimas – velniškas vampyras kalmaras.

129. Mažame Serbijos kaimelyje Drvengrade stovi paminklas aktoriui Džoniui Depui (Johny Depp).

130. Perspėjimas apie cigarečių žalą žmogaus organizmui pirmą kartą pasirodė ant cigarečių pakelių tik 1966 m., o prieš tai cigarečių reklamose buvo dažnai cituojamos gydytojų rekomendacijos.

131. 1434 m. gegužės 6 d. buvo paskelbta didžiojo kunigaikščio Žygimanto Kęstutaičio privilegija bajorams, sulyginanti katalikų ir stačiatikių teises LDK. Lietuva tapo pirma valstybe Europoje, suteikusia tikėjimo laisvę savo gyventojams. Kitos Europos šalys priėmė aktus dėl tikėjimo laisvės po daugiau nei 100 metų: Lenkija – 1573 m., Prancūzija – 1598 m., Didžioji Britanija – 1689 m. Pirmosios pasaulyje šalys su visiška tikėjimo laisve buvo senoji Persija VI–III a. iki Kr. ir Čingishano Mongolija.

132. Pačios didžiausios kapinės pasaulyje pagal palaidotųjų skaičių – Hamburge esančios Olsdorfo kapinės. Ten yra palaidota 1,4 mln. palaikų. Kapinėse važinėja du maršrutiniai autobusai, sustojantys 25 stotelėse.

133. Jungtinėse Amerikos Valstijose yra ne 50 valstijų, o 46. Kitos 4 – Masačusetsas, Virdžinija, Pensilvanija ir Kentukis – ne valstijos, o bendruomenės.

134. Kaip žinoma, žmogus nesijuokia, kai kutena pats save. Tačiau išimtis iš šios taisyklės būtų pasikutenti liežuviu gomurį.

135. Priešingai nei visi įsitikinę, lūšis niekada neužpuola savo aukos šokdama iš medžio. Ji aukos tyko pasaloje ant žemės.

136. Biblijoje nėra jokios nuorodos apie tai, kad Kristus gimė būtent gruodžio 25 dieną.

137. Jei išlydytumėte visą auksą, esantį pasaulio bankų rezervuose, gautumėte kubą, kurio sienos siektų 12 m. aukštį, o visas kubas svertų 32 000 t.

138. Į dyzelinio variklio cilindrus tiekiamas maždaug 20 kartų suspausto oro tūris, todėl kuras įšyla iki degimo temperatūros (apie 900 °C). Tai suteikia galimybę išsiversti be kaitinimo žvakių. Tačiau kaitinimo žvakės yra būtinos esant šaltam orui, kai norima pasiekti reikiamą temperatūrą.

139. Tailando sostinės Bankoko pavadinimas tailandiečių kalba susideda iš

140. Norvegijai priklausanti Buvės sala, esanti Pietų Atlante, nuo artimiausios sausumos – Karalienės Mod žemės, esančios Rytų Antarktidoje, – nutolusi 1700 km. Tai pats atokiausias geografinis objektas žemėje.

141. Pagal statistiką geltonos spalvos automobiliai į avarijas patenka du kartus rečiau nei kitų spalvų automobiliai.

142. Kašalotas neleidžia fontanų, jis smarkiu srautu iškvepia anglies dioksidą, taip sukeldamas purslus. Kašalotų pieno riebumas 50 %.

143. Kas sekundę Saulė tampa lengvesnė 4000 tonų. Masė, lygi Žemės masei, sudega per 50 000 metų. Tačiau net ir esant tokiam Saulės eikvojimuisi ji užges ne mažiau kaip po 5 mlrd. metų.

144. Aleksandras Didysis nepatyrė nė vieno pralaimėjimo per savo 14 karaliavimo metų. Jis dalyvaudavo kiekviename savo mūšyje, daug kartų buvo rimtai sužeistas, tačiau sulaukęs 32 metų mirė nuo maliarijos.

145. Brangiausiai parduotas meno kūrinys istorijoje – Pablo Pikaso 1932 m. kovo 8 d. nutapytas paveikslas „Nuogalė, žali lapai ir biustas“ „Christie’s“ aukcione 2010 m. gegužę jis buvo parduotas už 106,4 mln. JAV dolerių sumą. Antroje vietoje – garsaus Šveicarijos skulptoriaus Alberto Džakomečio (Alberto Giacometti) darbas „Einantis žmogus“. Ši skulptūra buvo parduota 2010 m. už 104,3 mln. dolerių.

146. Deimantai dega. Sudeginti deimantą lengviau nei jo auksinį ar platininį aptaisą. Aukštesnėje nei 900 °C temperatūroje deimantai sudega nepalikdami nė pėdsako.

147. Skaudžiausia istorijoje aviacijos katastrofa įvyko ant žemės. 1977 m. kovo 27 d. Tenerifės saloje susidūrė du lėktuvai „Boeing-747“ ir žuvo 583 žmonės.

148. XIX a. viduryje Afganistano žydų bendruomenę sudarė 40 000 žmonių. 2011 m. Afganistane liko tik vienas žydas – Zebulonas Simentovas, sinagogos saugotojas, gimęs 1920-aisiais.

149. Staigiausias atšilimas įvyko JAV, Pietų Dakotos valstijoje, Spirfiše 1943 m. sausio 22 d., kai per dvi minutes oro temperatūra pakilo 27 °С: nuo –20 °С 7.30 val. iki +7 °С 7.32 val.

150. Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso bibliotekos bendras knygų lentynų ilgis – virš 580 kilometrų. Bibliotekoje dirba 3600 žmonių, saugoma per 40 mln. knygų ir 60 mln. rankraščių.

Tagged in:

, ,