Velykos yra krikščionybės šventė, kuri reiškia Jėzaus prisikėlimą. Didžioji savaitė prasideda nuo Verbų sekmadienio ir tęsiasi iki pat Velykų. Ši šventė visuomet švenčiama sekmadienį, praėjus 40 dienų nuo Gavėnios.
Margučiai nuo neatmenamų laikų buvo laikomi vaisingumo simboliu, o pavasaris reiškia atgimimą ir gyvenimą. Bet yra ir kitų įdomių faktų apie šią pavasario šventę, kurių dar nežinojote.

1. Amerikiečiams Velykos yra antra šventė pagal didžiausią kiekį išleistų pinigų po Helovino. Velykiniams saldainiams amerikiečiai nepagaili 1.9 milijardo dolerių.

2. Ar žinojote, jog senovėje kiaušinių dažai buvo gaminami iš medžio žievės, svogūnų lukštų, gėlių žiedlapių bei sulčių? Lietuvoje iki šių dienų išlikęs kiaušinių dažymas lukštais.

3. Amerika turi Velykų paprotį, per kurį dažo viščiukus. Gyvūnų teisių gynėjams tai sukelia daug diskusijų. Bet yra šį paprotį vertinančių ir teigiamai, nes teigiama, kad dažai viščiukams nėra kenksmingi.

4. Rusijos karališkoji šeima 2007 metais prancūzų aristokratui baronui Eduardui de Rothschildui, sužadėtuvių proga padovanojo Faberžė kiaušinį, kuris buvo puoštas deimantais. Vėliau šis kiaušinis buvo parduotas už 9 milijonus svarų.

5. Valgant Velykinį šokoladinį kiškutį, net 76 procentai žmonių pirmiausia atsikanda jo ausies, 5 procentai pradeda valgyti nuo kojų ir tik 4 procentai nuo uodegos.

6. Didžiausias Velykinis kiaušinis sveria 10 tonų, o jo ilgis yra 8 metrai. Šis gražuolis randasi Vegrevilyje, Centrinėje Albertoje, Kanadoje.

7. Aukščiausias visų laikų margutis siekė 15 metrų ir buvo pagamintas Portugalijoje. Sekantis 10 metrų kiaušinis buvo pagamintas Italijoje ir svėrė 7,200 kg. Šis margutis buvo sunkesnis už dramblį ir didesnis už žirafą.

8. Kiaušinių mėtymo festivalis buvo populiarus bažnyčiose. Šią šventę pradėdavo kunigas, kuris mesdavo kietai virtą kiaušinį į choristą, o šis sviesdavo jį kažkam kitam. Nugalėtoju tapdavo tas, pas kurį per vidurnaktį į rankas patekdavo margutis.

9. Egiptiečiai, persai, romėnai ir graikai kiaušinį laikė gyvybės simboliu. Todėl paprotys per Velykas naudoti kiaušinius yra kilęs iš jų.

10. Kai kurios Europos šalys turi neįprastą paprotį per Velykas. Išvakarėse yra paslepiami margučiai, o Velykų rytą vaikai eina ieškoti išslapstytų šokoladinių margučių ir zuikučių.

Tagged in:

,