201. Didžiausias krioklys pasaulyje – Anchel („angelas“), 979 m aukščio – yra Venesuelos atogrąžų miškuose. 1933 m. jis buvo pavadintas atradėjo, Amerikos aviatoriaus Džimio Eindželo (Jimmie Angel) vardu. Vanduo krenta iš didžiausio Gvianos Highlands kalno viršūnės – kurią, kad ir kaip būtų ironiška, vietiniai indėnai vadina Auyantepui – „šėtono kalnu“.
202. 1933 m. ištikimas Hitlerio draugas ir pagalbininkas vokiečių dizaineris Hugas Bosas (Hugo Boss) asmeniškai sukūrė uniformas visam „Waffen-SS“ padaliniui.
203. Paprastieji skaičiai dalinasi be liekanos tik iš vieneto ir iš savęs. Jų yra begalybė, tačiau tik pasibaigiantys dviem ir penkiais yra du paprastieji skaičiai – 2 ir 5.
204. Rykliai negali patys išpumpuoti vandens pro savo žiaunas, todėl, kad nenumirtų nuo deguonies trūkumo, jie turi nuolat judėti.
205. Skirtingai nei mums, kinams pilietinė sąmonė nėra svarbi, daug svarbesnė protėvių kilmė. Vien dėl to, kad Kinijoje gimė jūsų prosenelis, jūs būsite laikomas šalies gyventoju. Kinai neatmeta diasporos, o suvokia tai kaip 30 mln. savo piliečių buvimą toli nuo namų. Grįžimas į Kiniją net po keleto kartų yra vertinamas kaip laimingas šeimos susijungimas.
206. Gyvoji lietuvių etninio paveldo dalis – žemaitukai, lydėję per visą tūkstantmetę istoriją. Tai yra vienintelė išsaugota lietuviška arklių veislė, genetiškai kilusi iš laukinio Europos arklio tarpano.
207. 800 metais Žemėje gyveno apie 1 mlrd. gyventojų. Po 130 metų žmonių jau buvo 2 mlrd., o dar po 80 metų – beveik 7 mlrd. žmonių.
208. Oficialiai užregistruotas tik vienas atvejis, kai krisdamas meteoritas pataikė į žmogų. 1954 m. lapkričio 30 d. Alabamos valstijoje 4 kg meteoritas pramušė namo stogą ir rikošetu pataikė šeimininkei į ranką.
209. 1990 m. buvo parduota daugiau į rusų kalbą išversto Estijos žurnalo „Vikerkaar“ egzempliorių nei originalaus varianto estų kalba.
210. Stipriausias absorbentas buvo išgautas 1974 m. iš krakmolo ir akrilo rūgšties darinio. 1 gramas šios medžiagos gali absorbuoti 1300 ml vandens.
211. Pati sėkmingiausia gyvybės forma Žemėje – bakterijos. Jų yra apie milijonas rūšių. Viename dirvožemio grame yra daugiau nei 40 000 skirtingų rūšių bakterijų, kurių giminystės ryšiai kaip begemoto ir ramunėlių. Mokslui yra žinomi atvejai, kai bakterijos sėkmingai dauginasi net koncentruotoje sieros rūgštyje bei arsene ir atlaiko 6000 atmosferų slėgį.
212. Pasak medicininių tyrimų, obuolys ryte suteikia daugiau žvalumo nei puodelis kavos.
213. Visas vanduo Žemėje atsirado daugiau nei prieš 3 mlrd. metų dėl Žemės plutos formavimosi procesų. Iki šiol vandens atsargos nepasipildė.
214. Japonijoje kambario plotas matuojamas ne kvadratiniais metrais, o tatamio kilimėliais – tai audinys iš ryžių šiaudų. Tatamio plotas – 1,62 m².
215. Kokosai klaidingai vadinami riešutais. Iš tiesų tai kaulavaisiai, tokie kaip slyvos, persikai ir abrikosai.
216. Į Gineso rekordų knygą yra įtraukta pati Gineso rekordų knyga. Tai komerciškai sėkmingiausias knygos leidimas prekybos istorijoje – knyga buvo išleista 100 šalių ir parduota daugiau nei 100 milijonų tiražu.
217. Iš visų gyvų būtybių tik žmonės, šimpanzės ir delfinai užsiima seksu dėl malonumo.
218. Pomidorai, baklažanai ir saldžiosios paprikos į Europą buvo atvežti tik XVI a. viduryje. Pabandykite įsivaizduoti Kaukazo ir Viduržemio jūros regiono virtuves be šių daržovių!
219. Amerikoje auginama daugiau tabako negu kviečių. O pats didžiausias derlius – kukurūzų ir žemės riešutų.
220. Etiopijoje pastatytas musių cėcė „gamybos“ fabrikas. Čia veisiami rentgeno spinduliais sterilizuoti vabzdžių patinai, kurie vėliau paleidžiami į gyvąją gamtą. Poravimosi metu tokie vabzdžiai neatveda jauniklių. Tokiu būdu turėtų sumažėti šių musių populiacija.
221. Daugiau nei 1 % JAV gyventojų sėdi kalėjime. Tai 6 kartus daugiau nei Kinijoje. Kalėjimuose 18-mečių afroamerikiečių yra daugiau nei koledžuose.
222. Didžiosios pandos patelės būna pasirengusios poruotis tik vieną kartą per metus 48 valandas. Patinai turi neproporcingai mažus penius, dėl to jie gali poruotis tik tam tikra poza, apie kurią jie mažai išmano. Dėl šios priežasties didžiosios pandos yra nykstanti rūšis.
223. Laisvės statulos modelis buvo skulptoriaus Federiko Bertolučio (Federico Bertolucci) motina Augustė. Kai moteriai galiausiai nusibodo pozuoti, skulptorius pakeitė ją savo meiluže.
224. Žinoma daugiau nei 35 000 orchidėjų rūšių, apie 30 000 – rožių rūšių ir „vos“ 10 000 – tulpių rūšių.
225. Pakrančių augalai su rudomis burbuolėmis, kuriuos paprastai vadiname nendrėmis, iš tikrųjų yra visai ne nendrės, o švendrai. Švendrai – tai vandens augalai su šliaužiančiu storu šakniastiebiu, kuris turtingas krakmolo. Senovėje džiovinti šakniastiebiai buvo vartojami maistui ir liaudies medicinoje.
226. Žmonėms uodai yra pavojingiausi gyvūnai Žemėje. Jie yra daugiau nei šimto mirtinų ligų pernešėjai, įskaitant maliariją, geltonąją karštinę ir encefalitą. Kasmet nuo šių ligų žūsta iki 3 mln. žmonių.
227. Rečiausias cheminis elementas Žemėje – tai radioaktyvioji medžiaga astatas. Šios medžiagos visoje Žemės plutoje yra mažiau nei 1 gramas. Antroje vietoje – francis.
228. Iš 11 kosminių laivų „Apollo“ (nuo „Apollo 7“ iki „Apollo 17“) avariją patyrė tik vienas. „Apollo 13“ pakilo į Mėnulį 13.13 val. vietos laiku. Po dviejų parų, 1970-ųjų balandžio 13 d., skrydžio metu įvyko rimta avarija, per kurią įgula per stebuklą liko gyva.
229. Vaivorykštės lankas – iš tiesų ne lankas, o apskritimas. Tačiau išvysti visą vaivorykštę galima tik pro lėktuvo langą.
230. Istorijoje didžiausiam piratų laivynui vadovavo moteris. XIX a. Kinijos jūrų plėšikė Čing Ši (Ching Shih), geriau žinoma kaip Dama Cin, komandavo 2000 laivų ir didesnei nei 70 000 piratų įgulai.
231. Ispanija nėra bulių kautynių tėvynė. Bulių kautynės buvo rengiamos senovės Graikijoje, senovės Romoje ir net senovės Kinijoje.
232. Vermuto pavadinimas yra kilęs iš vokiško žodžio Wermut, kuris reiškia kartųjį pelyną.
233. Šiltoji El Ninjo srovė atsiranda kas 2–3 metus Ramiajame vandenyne prie Pietų Amerikos pakrantės. Ji sukelia stiprius katastrofiškus lietus ir potvynius. Nežiūrint į tai, srovė pavadinta Kūdikėlio Jėzaus Kristaus garbei, nes visada pasirodo gruodžio pabaigoje (ispaniškai El Niño reiškia „kūdikėlis“).
234. Angliškai ,,tankas“ (tank) reiškia ,,cisterną, baką“. Tam, kad būtų suklaidinti vokiečiai, geležinkeliu pervežant pirmuosius tankus ,,Mark I“, 1914 m. jie buvo užmaskuoti kaip rusiškos geriamojo vandens cisternos. Šis pavadinimas išliko ilgam.
235. 1883 m. Krakatau ugnikalnio išsiveržimas sukėlė didžiausią kada nors girdėtą garsą istorijoje. Ugnikalnio išsiveržimo garsas buvo girdimas daugiau nei už 5000 km.
236. Tarnybiniai šunys identifikuojami pagal nosies atspaudus.
237. Lietuvoje 2010 m. gegužę Klaipėdos miesto teismas pripažino svastiką esant Lietuvos istorinį paveldą. Vokietijoje už viešą svastikos demonstravimą baudžiama laisvės atėmimu iki dvejų metų.
238. Afrikos nacionalinio kongreso himnas yra grupės „Queen“ daina „I Want to Break Free“.
239. Jei pakišite vištos galvą po sparnu ir pakelsite į viršų kojas – ji užmigs.
240. Šventosios Elenos sala, esanti Atlanto vandenyne, priklauso Didžiajai Britanijai, išskyrus dvi jos vietas: ten, kur Napoleonas gyveno, ir slėnį, kuriame jis buvo palaidotas. Jos priskiriamos Prancūzijos teritorijai.
241. Atogrąžų vaisius Nuostabusis Kvaitulys kelioms valandoms užblokuoja rūgštaus skonio receptorius. Jei po šio vaisiaus suvalgytumėte citriną, ji išlaikytų savo skonį, tačiau atrodytų saldi.
242. Bangladešas – šalis, kurios plotas beveik lygus Murmansko sričiai. Vis dėlto šioje šalyje gyvena 20 mln. žmonių daugiau nei visoje Rusijoje.
243. Keltai taip tvirtai tikėjo pomirtiniu gyvenimu, kad galėjo paskolinti pinigų su sąlyga, jog skolą atgaus kitame pasaulyje.
244. Viena iš sunkiausiai pagydomų fobijų – fobofobija, arba baimės baimė.
245. Baltieji lokiai gali dvidešimčiai valandų sustingti ir nejudėdami kvėpuoti stovėdami virš eketės. Tačiau tik vienas iš trijų lokių sugeba sugauti ilgai lauktą grobį. Jei lokys nepagauna grobio, jis atvirai išreiškia savo pasipiktinimą – atsistoja ant užpakalinių kojų, pasiutiškai riaumoja, urzgia ir įpykęs mėto ledo gabalus.
246. Geltonoji rasė neegzistuoja. Tipiškas kinas nė kiek ne geltonesnis už tipišką prancūzą.
247. 2002 metų Rusijos gyventojų surašymo duomenimis, daugiau nei 43 000 žmonių įvardijo tautybę, kuri nėra pripažįstama etnografiškai. Tarp įvardintų tautybių buvo tokios kaip goblinai, hobitai, čiučmekai, marsiečiai ir džedajai.
248. 1903 m. vienas iš brolių Raitų (Wright), Vilberis Raitas, 2 metai prieš savo skrydį draugams aiškino, kad artimiausius 50 metų vargu ar žmogus pakils į orą.
249. Iki 1914 m. visi lėktuvų pilotai turėjo asmeninius revolverius. Ore prasilenkdami priešai apšaudydavo vienas kitą pavieniais šūviais arba stengdavosi pakilti virš priešo lėktuvo, kad galėtų ant jo numesti bombą.
250. Šumere III tūkstantmetyje pr. Kr. buvo garbinama alaus deivė Ninkasi. Tekstas, žinomas kaip „Giesmė Ninkasi“, iš tiesų yra seniausias planetoje alaus gamybos receptas.