801. Austrėse yra 20 kartų daugiau cholesterolio nei vištos kiaušinyje.

802. Panašu, kad pats masiškiausias savižudybės aktas istorijoje dėl neaiškių priežasčių yra mažiausiai žinomas pasaulyje. 1336 m., kai Lietuvos Pilėnų pilį apsupo Teutonų ordino kariai, pilies gynėjai, vadovaujami kunigaikščio Margirio, nusprendė masiškai nusižudyti, kad nepatektų į nelaisvę ir nebūtų priversti priimti krikščionių tikėjimo. Teutonų metraštininkai tvirtina, kad, įsiveržus į pilį, buvo rasta apie 4000 pilies gynėjų kūnų, įskaitant moteris ir vaikus. Tačiau tikroji Pilėnų vieta vis dar nenustatyta.

803. „Gallup“ apklausos duomenimis, kas septintas amerikietis nesugeba parodyti Jungtinių Amerikos Valstijų pasaulio žemėlapyje.

804. 1972 m. sausio 26 d. įvyko pats neįprasčiausias išsigelbėjimo per lėktuvo katastrofą atvejis. Kroatijos teroristai susprogdino Jugoslavijos oro linijų lėktuvą „McDonnell Douglas DC-9“, jam esant 10 160 m aukštyje su 27 žmonių įgula, visi žuvo. Tačiau 22 metų stiuardesė Vesna Vulovič išgyveno, iškritusi iš didesnio nei 10 m aukščio. Lėktuvas sudužo nukritęs ant snieguotos kalvos šlaito, o į avarijos vietą atvykę kvalifikuoti gydytojai pastebėjo Vesnos gyvybės požymius ir ją išgelbėjo.

805. Voras nesuėda savo aukos, o tarytum ją išgeria, nes jis suleidžia į auką savo skrandžio sulčių. Tad galima sakyti, kad virškinimo procesas vyksta ne voro organizme, o šalia jo kūno.

806. Obuolių, kaip ir abrikosų, persikų, vyšnių ir netgi aviečių, sėklos turi cianido. Suvalgius didesnį jų kiekį galima apsinuodyti. Naminiai gyvūnai kur kas jautresni cianidui, todėl šunims negalima duoti obuolių graužtukų.

807. Žemuogės, braškės ir avietės – tai ne uogos, o riešutai. Skanus raudonas minkštimas, kurį visi taip mėgsta valgyti, iš tiesų yra suvešėjęs žiedsostis, o valgomi vaisiai – mažos sėklytės – yra riešutėliai ant jo paviršiaus. O štai arbūzas, moliūgas ir melionas – tai pačios tikriausios uogos.

808. Žemėje gyvena 3 decilijonai (3 su 33 nuliais) gyvų sutvėrimų. Net 75 % iš jų yra bakterijos.

809. Bulgarijoje galvos linksėjimas reiškia – NE, o jos sukiojimas į kairę ir į dešinę – TAIP.

810. 1845 m. Anglijoje buvo priimtas įsakymas, kuriuo bandantysis nusižudyti buvo baudžiamas mirties bausme.

811. Kinų kalboje juaniai reiškia bet kokios valiutos bazinį vienetą. Pavyzdžiui, Jungtinių Amerikos Valstijų doleris – mei juanis.

812. Ant 10 ir 100 dolerių kupiūrų pavaizduoti Aleksandras Hamiltonas (Alexander Hamilton) ir Bendžaminas Franklinas (Benjamin Franklin) niekada nebuvo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentai.

813. Kinijos teritorijoje nuo 1912 iki 1949 m. buvo net 5 laiko juostos. Tačiau kai 1949-ųjų pavasarį į valdžią atėjo Komunistų partija, visoje Kinijoje buvo nustatytas vienas, Pekino, laikas. Prie vasaros laiko Kinijos Liaudies Respublikoje irgi nepereinama.

814. Abchazija garsėja savo gyventojų ilgaamžiškumu. Šalyje esant mažiau nei 100 000 gyventojų, 1956 m. gyveno 270 ilgaamžių, vyresnių nei 100 metų, ir 11 – vyresnių nei 110 metų žmonių. Abchazai labai linksmi žmonės, jie turi išmintingą posakį: „Pikti žmonės ilgai negyvena.“

815. Honkonge buvo išleistas įstatymas, draudžiantis automobilius vairuoti basomis kojomis, su šlepetėmis ar sandalais.

816. Didžiausias ginklas istorijoje – „Dora“, sukonstruotas 1937 m. Vokietijoje. Šio 800 mm kalibro artilerijos pabūklo svoris buvo 1350 t, sviedinio svoris – 8 t, o šaudymo diapazonas – 40 km. Šio pabūklo techninei priežiūrai reikėjo daugiau nei 4000 darbuotojų – kareivių ir karininkų. „Dora“ buvo panaudota 1942 m. Sevastopolio ir 1944 m. Varšuvos spalio sukilimams slopinti.

817. Iš visų žinomų fobijų logiškiausia – ergofobija. Žmonės, kenčiantys nuo šios fobijos, turi patologinę baimę bet kokiam darbui ir viskam, kas susiję su darbu arba darbo paieška.

818. 1602 m. Anglijos karalienė Elžbieta I išleido įsakymą, draudžiantį mušti žmonas po 10 valandos vakaro.

819. Šimtametis karas tarp Anglijos ir Prancūzijos tęsėsi nuo 1337 iki 1453 m. Tai reiškia, kad jis truko ne 100, o 116 metų.

820. Firmos „Kodak“ įkūrėjas Džordžas Istmenas (George Eastman) negalėjo pakęsti, kai jį fotografuodavo.

821. Dažnai buvo galvojama, kad drambliai – tai vieninteliai žinduoliai, kurie negali šokinėti. Iš tikrųjų begemotai ir raganosiai taip pat negali šokinėti.

822. Jei manysime, kad Kalėdų Senelis turi per 48 valandas aplankyti 2,5 mlrd. vaikų, vienai šeimai jis galėtų skirti 34 mikrosekundes. Jo rogės turi skristi 2060 km/sek. greičiu. Skrisdamas tokiu greičiu Kalėdų Senelis iš karto sudegtų atmosferoje. Jei kiekvieno vaiko dovana svertų 800 g, rogės turėtų išlaikyti 2 mln. tonų naštą.

823. Visatoje yra daugiau nei 100 mln. galaktikų. Iš Žemės plika akimi galime pamatyti keturias: Paukščių Taką, Andromedos galaktiką, Didįjį ir Mažąjį Magelano Debesis.

824. Kad pagamintum vieną vestuvinį žiedą, reikia perdirbti daugiau nei toną aukso rūdos.

825. Chameleonas keičia spalvą ne prisitaikydamas prie aplinkos, o dėl savo būsenos, pavyzdžiui, jausdamas alkį, baimę ar grėsmę.

826. 65 % Rusijos ploto – amžino įšalo teritorija.

827. Pagonių laikais lietuviai aukodavo gaidžius savo dievų palankumui įgyti. Aukščiausiajam dievui Prakorimui būdavo aukojami balti gerai nupenėti gaidžiai, o artojų globėjui Žemininkui – juodi, karo ir žirgų dievybei Karoriui – margi. Kitiems dievams pakakdavo vištelių aukos.

828. Paskutinė pasaulyje rašomųjų mašinėlių gamykla buvo uždaryta 2011 m. kovą Indijoje.

829. 1776 m., Anglijos admiraliteto įsakymu, siekiant užkirsti kelią vagystėms, visi laivyno lynai pradėti gaminti į juos įaudžiant raudoną giją. Gija įaudžiama tokiu būdu, kad nebūtų įmanoma ištraukti jos net iš mažiausio gabalėlio lyno. Iš čia kilo terminas „mintis eina raudona gija“, t. y. mintis, be kurios negali apsieiti pasakojimas.

830. Jūriniai vėžliai nuolat ašaroja. Taip jie atsikrato nereikalingo kiekio druskos organizme – jų ašarų liaukos atlieka inkstų funkciją.

831. Bendras žarnyno bakterijų svoris yra daugiau kaip 2 kg, tačiau sveiko žmogaus plaučiuose ir šlapimo pūslėje bakterijų iš viso nėra.

832. Pietų Amerikos cukranendrinė rupūžė už akių turi specialias liaukas, išskiriančias nuodingą skystį. Pavojaus atveju ji nuodų čiurkšlę gali „iššauti“ 30 cm atstumu.

833. Visatoje esančių žvaigždžių skaičius apytiksliai lygus stiklinėje esančio vandens molekulių skaičiui.

834. 1943 m. JAV nustojo gaminti varinius centus ir pradėjo juos kaldinti iš cinkuoto plieno. Varis žūtbūt buvo reikalingas šaudmenų gamybai.

835. Hidalgas, išvertus iš ispanų k., reiškia „kažkieno sūnus“. Taigi, nuo viduramžių Ispanijoje taip vadinami žemesniojo rango bajorai, nenusipelnę jokio titulo.

836. Senovės graikams dangus niekada nebuvo mėlynas – jie jį laikė bronziniu.

837. 2012 m. seniausiam pasaulyje veikiančiam bankui suėjo 540 metų. Bankas „Banca Monte dei Paschi di Siena“ buvo atidarytas 1472 m. Italijoje, Sienos mieste.

838. Jei bandysite atvėsinti kambarį atidarę šaldytuvą, temperatūra ne tik nenukris, bet dar ir pakils. Šilto oro antplūdis šaldytuvo aušinimo įrenginį privers dirbti dar didesne apkrova, sukeldamas didelį šilumos išskyrimą į kambarį.

839. XIX a. puritoniškoje Anglijoje koncerto metu specialiais aksominiais uždangaliukais pridengdavo rojalių kojeles, kad į jas žiūrint niekam nekiltų nepadorių minčių.

840. Andora – vienintelė šalis pasaulyje, kurioje pašto pristatymas yra nemokamas. Iki 1927 m. Andoroje nebuvo pašto skyrių, todėl tam, kad būtų galima išsiųsti ar gauti laišką, reikėjo vykti į artimiausią pašto skyrių, esantį svetur – Ispanijoje ar Prancūzijoje.

841. Rembrantas (Rembrandt) nutapė 62 autoportretus – daugiausiai iš visų menininkų.

842. Visų gyvų būtybių ilgaamžiškumo rekordas priklauso drambliniam vėžliui vardu Adwaita, kuris nugaišo 2005 m. Kalkutos zoologijos sode sulaukęs 255 metų.

843. Priešingai nei yra manoma, liežuvio raumenys nėra patys stipriausi žmogaus organizme. Be to, nė vienas mūsų liežuvio raumuo nesudarytas iš 16 atskirų raumenų. Patys stipriausi raumenys – kramtomieji.

844. Gyvatės negali šliaužti laisvai kabančia virve, joms reikia tvirto pagrindo. Todėl sovietiniame filme apie Šerloką Holmsą pavyko nufilmuoti tik gyvatę, kyšančią iš sienos angos.

845. Į seniausią klausimą, kas pirmiau atsirado: višta ar kiaušinis, atsako Biblija. Pirmame „Pradžios knygos“ skyriuje aiškiai sakoma: „Ir sukūrė Dievas didžiules žuvis… ir įvairių sparnuotų paukščių… Ir pamatė Dievas, kad tai yra gerai.“ Remdamiesi tuo, galime teigti, kad višta atsirado anksčiau už kiaušinį.

846. Seniausias Aidaho valstijos valstybinis universitetas įsikūręs Maskvos (Moscow) mieste.

847. 2011 m. liepos 4 d. Islandijoje gestų kalba oficialiai pripažinta antrąja valstybine kalba.

848. Romos imperatorius Vespasianas, kuris valdė nuo 69-ųjų iki 79-ųjų mūsų eros metų, siekdamas apsaugoti imperiją nuo nuosmukio, įvedė labai neįprastus mokesčius. Vienas iš tokių buvo mokestis už latrūnas – visuomeninius tualetus. Atsakydamas į senatorių kritiką, Vespasianas pasiūlė jiems pauostyti pinigus, gautus iš šio mokesčio. Iš to kilo žinoma frazė pecunia non olet – „pinigai nekvepia“.

849. Australijoje už piliečio neatvykimą į rinkimus neturint pateisinamos priežasties baudžiama didelėmis baudomis.

850. Brazilijoje prausiamasi 3–4 kartus per parą. Prieš valgį svečiai dažnai kviečiami nusiprausti po dušu.

Tagged in:

, ,