701. Islandijos parlamentas (Altingas) yra laikomas seniausiu pasaulyje. Pirmą kartą šis parlamentas susirinko 930 metais.

702. Drambliai, antilopės gnu, elniai karibu ir žmonės gali sukelti mirtiną spūstį.

703. Žinome, kad pomidorai, bulvės ir tabakas priklauso tai pačiai bulvinių šeimai. Autoritetingas mokslo žurnalas „Scientific American“ 1959 m. išspausdino straipsnį, kuriame cituojami argumentai dėl galimybės išvesti pomidorų veislę su nikotinu. 2003 m. mėgėjas botanikas Robertas Bauras tabaku įskiepijo pomidorą ir gavo augalą, kurio lapuose iš tiesų buvo nikotino.

704. Didžiausia pagal plotą pasaulyje buvo mongolų kontinentinė imperija (1206–1368), kurios teritorija užėmė 33 mln. km² – tai 22 % sausumos ploto. Didžiosios Britanijos imperijos plotas siekė net 37 mln. km², tačiau ji buvo įsikūrusi daugelyje žemynų, atskirtų vandenynais.

705. Už nuopelnus pasitarnaujant per Antrąjį pasaulinį karą Didžiojoje Britanijoje buvo teikiami Dickin medaliai – aukščiausias karinis apdovanojimas gyvūnams. Apdovanoti 32 pašto balandžiai, 18 šunų, 3 arkliai ir 1 katė.

706. 1937 m. Maskvos aviacijos gamykloje Nr. 84 buvo sukurtas tankas su oro pagalve.

707. Nepaisant didžiulių pasiekimų architektūros, dailės ir astronomijos srityse, Pietų Amerikos indėnai iki Kolumbo atvykimo nežinojo rato.

708. Afganistanas per paskutinius 125 metus savo valstybinę vėliavą keitė dvidešimt tris kartus.

709. Iš 1 mililitro vandens susidaro maždaug 1,6 l vandens garų.

710. Kukurūzas – derlingiausias grūdinės kultūros augalas. Kviečio varpoje paprastai būna 30 grūdų, o kukurūzo burbuolėje – iki tūkstančio.

711. Per Antrąjį pasaulinį karą vokiečių jūreiviai kariniame laive „Bismarck“ turėjo katiną. Karinis laivas po 9 dienų nuo išplaukimo į jūrą buvo paskandintas britų eskadrilės ir iš 2200 įgulos narių išsigelbėjo tik 115. Britų jūreiviai pasiėmė katiną į savo eskadrilę „Kazak“, kurią po 5 mėnesių kliudė Vokietijos povandeninis laivas ir ši nuskendo. Galiausiai katinas, vadinamas Semu, buvo perkeltas į lėktuvnešį „Ark Royal“, kuris taip pat nuskendo. Tik po to Semas nusprendė likti krante ir išgyveno iki 1955 metų.

712. Didžiausias pasaulyje paukščio lizdas buvo rastas 1987 m. Floridoje. Amerikietiškojo baltagalvio erelio lizdo skersmuo buvo 2,5 m, o svoris viršijo 2 t.

713. Pagal majų kalendorių dabartinė epocha prasidėjo 3114 m. rugpjūčio 11 d. iki Kr. ir baigėsi 2012 m. gruodžio 21 d. Kalbant apie astronominius metus, majų kalendorius yra daug tikslesnis nei dabartinis Grigaliaus kalendorius. Kai kurios Centrinės Amerikos tautos – actekai, toltekai ir pipiliai – taip pat gyveno pagal majų kalendorių.

714. Biologinė rūšis „pantera“ neegzistuoja. Juodoji pantera – tai ne rūšis, o retas genetinis leopardžių ar jaguarių variantas. Šių panterų oda ne juoda, o dėmėta, tačiau labai tamsi. Leopardų ir jaguarų patinai niekada nebūna juodi, ir jų palikuonys, atvesti panterų, gali būti šviesūs.

715. 1962 m. Japonijoje Džeimso Bondo filmą „Daktaras Ne“ („Dr. No“) buvo išvertę kaip „Mes nenorime daktaro.“

716. 1973 m. vasario 20 d. Dedvudo mieste, Pietinės Dakotos valstijoje, buvo užfiksuota –26 °C temperatūra. Atrodytų nieko keisto, jei ne tai, jog tuo pačiu metu Lidos mieste, kuris yra už 3 km nuo Dedvudo, buvo +11 °C.

717. Kai kuriuose mineraluose, kurių sudėtyje yra kobalto (Co), taip pat yra ir arseno, pavyzdžiui, kobaltite, smaltine, skuterudite. Po degimo iš šių mineralų išsiskiria nuodingas arseno trioksidas. Senovės kalnakasiai manė, kad tai kalno dvasios Koboldos maivymasis. Jos vardu ir pavadintas elementas kobaltas. Beje, panašus dalykas nutiko jo kaimynui periodinėje lentelėje – nikeliui. Jis taip pat yra pavadintas kalnų dvasios Nikelio, didelio išdykėlio, vardu.

718. Kaip ir šunų, žmogaus seilės turi antibakterinių savybių, būtent todėl žaizdelės, esančios burnoje, gyja daug greičiau nei ant odos. Per miegus susikaupia labai mažai seilių, todėl milijardai bakterijų burnoje dauginasi būtent naktį. Rytinis burnos kvapas – tai ir yra bakterijų dauginimosi rezultatas.

719. Vokiečių išradėjas Gotlybas Daimleris (Gottlieb Wilhelm Daimler) 1885 m. užpatentavo pirmąjį savaeigį vežimą su benzininiu varikliu. O pirmasis elektra varomas automobilis buvo sukurtas puse amžiaus anksčiau – 1835 m. Tomo Davenporto (Thomas Davenport) iš Vermonto, JAV. 1899 m. buvo užfiksuotas pirmasis elektrinės transporto priemonės greičio rekordas – 100 km/val. O pirmasis nelaimingas atsitikimas dėl elektrinės transporto priemonės įvyko 1896 m. Pirmųjų elektra varomų automobilių energijos šaltinis buvo belaidės didelės talpos baterijos.

720. Didžiausias planetos krioklys yra po vandeniu. Danijos sąsiauryje tarp Islandijos ir Grenlandijos iš keleto kilometrų aukščio kiekvieną sekundę į Atlanto vandenyną krenta 5 mln. m³ vandens. Šaltas, todėl tankus ir sunkus, Arkties vandenyno vanduo metamas į šiltą Atlanto vandenyną. Palyginimui galima priminti, kad pats vandeningiausias krioklys virš jūros lygio – Gvaira, esantis Brazilijoje, išmeta „tik“ 13 000 m³ vandens per sekundę.

721. 1818 m. Napoleono Bonaparto maršalas Žanas Batistas Bernadotas (Jean-Baptiste Bernadotte) buvo karūnuotas Švedijos karaliumi ir tapo Karoliu Jonu XIV. Po jo mirties ant rankos buvo rastas ištatuiruotas užrašas „Mirtis karaliams!“

722. Kalbant apie Lietuvos istoriją, neįmanoma nepaminėti Čijunės Sugiharos (Chiune Sugihara) – Japonijos diplomato, 1939–1940 m. rezidavusio Kaune kaip Japonijos imperijos vicekonsulo. Antrojo pasaulinio karo metais jis išgelbėjo apie 10 000 Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų gyvybių. Jis išdavinėjo vadinamąsias „gyvenimo vizas“ į Japoniją, oficialiai tam neturėdamas Japonijos vyriausybės pritarimo. Atsižvelgiant į jo pareigas bei Japonijos tarnybos kultūrą, tai buvo beprecedentis atvejis. Per dieną dirbdamas iki 18 valandų, jis išduodavo ranka pasirašytas vizas, viršydamas įprastinę mėnesio statistiką. Liudininkų teigimu, paskutinėmis akimirkomis prieš išvažiuodamas į Vokietiją, konsulas pildęs vizas netgi traukinyje Ryga–Berlynas, kurias pasirašytas mesdavęs pro traukinio langą. 1985 m., prieš pat mirtį, Čijunėi Sugiharai buvo suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas.

723. Masyviausias augalas Žemėje sveria 1385 tonas. Tai gigantiška sekvoja, praminta „Generolu Šermanu“ ir auganti Kalifornijoje Sekvojos nacionaliniame parke.

724. Jungtinių Amerikos Valstijų muitinė per metus konfiskuoja iki 3 mln. šokoladinių kiaušinių, nes JAV įstatymai draudžia į maistą dėti nevalgomus daiktus.

725. Kompaso rodyklė nurodo ne Šiaurės polių, bet Žemės magnetinį polių. Jie yra vienas nuo kito nutolę 530 kilometrų atstumu. Kuo labiau keliautojas juda į šiaurę, tuo didesnis tampa nuokrypis. Nuo magnetinio ir Šiaurės polių linijos, esančios tarp jų, kompaso rodyklė tiksliai parodo Pietų polių.

726. Kairiarankiams kairės rankos nagai auga greičiau negu dešinės. O dešiniarankiams – atvirkščiai.

727. Šiame sakinyje yra keturiasdešimt keturios raidės.

728. Gestų kalba Didžiojoje Britanijoje ir Amerikoje tokia skirtinga, kad kurtieji iš šių šalių beveik negali vieni kitų suprasti.

729. Ciano akrilatas, labiau žinomas kaip superklijai, naudojamas medicinoje žaizdoms susiūti ir kraujavimui sustabdyti. Karinė medicina jį naudojo kaip pirmąją pagalbą per Vietnamo karą. O kriminalistams šios medžiagos reikia nustatant pirštų atspaudus. Po apdorojimo ciano akrilato garais pirštų atspaudai tampa matomi.

730. Per stiprią liūtį 200 ml talpos puodelis prisipildys lietaus vandens mažiau nei per pusvalandį.

731. Didžiausias skaičius, naudojamas matematiniams skaičiavimams – Grahamo skaičius. Skaičius toks didelis, kad neužtektų visų planetos atomų jam užrašyti.

732. Padauginkite 37 037 iš bet kokio skaičiaus nuo 1 iki 9, o tada dar padauginkite iš 3. Gausite labai įdomų rezultatą.

733. Garsųjį Apskritąjį stalą karalius Artūras gavo kaip karalienės Gvineverės kraitį. Už apskrito ąžuolinio stalo galėjo tilpti iki 150 riterių. Artūro žmona karalienė apgaudinėjo jį su vienu iš tų riterių – Lanselotu.

734. Imperatoriaus Kaligulos numylėtinis žirgas gyveno savo dvare, buvo Senato padėjėjas, net kunigas. Vėliau oficialiai vedė kumelę, vardu Penelopė.

735. Apie 10 tūkst. žmonių Lietuvoje ir visame pasaulyje turi ypatingą dokumentą – žemaičių pasus. Anot Žemaičių kultūros draugijos, laisvas žmogus laisvoje valstybėje turi teisę pasirinkti žemaičio tautybę. O liepos 13-ąją, Durbės mūšio dieną, minima Žemaičių tautos diena.

736. 2005 m. birželio mėn. Jutos valstijos gyventoja Kerolaina Smit (Caroline Smith) eBay aukcione už 15 000 dolerių pardavė teisę padaryti jai ant kaktos kokios nors reklamos ilgalaikę tatuiruotę. Šiuo pasiūlymu pasinaudojo populiarus Rusijos kazino „Golden Palace“.

737. 1929 m. Leonardo Dikaprijo (Leonardo DiCaprio) senelė Jelena Smirnova emigravo iš Rusijos į Vokietiją. 2010 m. Leonardas Dikaprijas susitikime su Vladimiru Putinu sakė, kad jis „pusiau rusas“.

738. Botsvanoje ir Zimbabvėje piemenys vietoj šunų naudoja apmokytus stručius.

739. Kiekvienais metais į Žemę krenta daugiau nei 20 000 meteoritų, dauguma jų nukrenta į vandenynus. Mokslininkai nepripažino meteoritų egzistavimo iki XIX a. pradžios. 1790 m. Paryžiaus mokslų akademija pareiškė, kad akmenų kritimas į Žemę yra neįmanomas. Daugumoje Prancūzijos muziejų meteoritus išėmė iš ekspozicijų, nes „negalima muziejų paversti pajuokos objektu“.

740. Tankiausiai apgyventa vieta pasaulyje – Monako Kunigaikštystė. Iš viso čia gyvena 35 427 žmonių, vienam km² tenka 15 250 gyventojų. Rečiausiai apgyventa vieta Žemėje – Mongolija, kur vienam km² tenka tik 2 žmonės.

741. Dmitrijus Mendelejevas teigė, kad jis periodinę cheminių elementų lentelę išvydo sapne. Tačiau šiam milžiniškam moksliniam darbui iš tikrųjų jis skyrė 25 metus.

742. Graikijos himnas „Giesmė laisvei“ – susideda iš 158 posmų.

743. Bitės yra pavojingesnės už gyvates. Nuo bičių įgėlimų sukeltų alerginių reakcijų kasmet miršta daugiau žmonių nei nuo gyvačių įkandimų.

744. Suakmenėjusių tarakonų liekanos, randamos uolose, yra senesnės nei 300 mln. metų. Taigi, mūsų įprasti tarakonai beveik 100 mln. metų vyresni už dinozaurus.

745. Katės miega iki 18 val. per parą. Nustatyta, kad kačiukų augimo hormonas gaminamas tik miego metu.

746. Eksperimentiniais tyrimais įrodyta, kad uodus labiau traukia žmonės, išgėrę alaus ar suvalgę bananą.

747. Hifosfino talis – tai didžiausio tirpumo vandenyje kietoji medžiaga. Jo tirpumas yra 71,5 kg viename litre vandens esant virimo temperatūrai.

748. Manitu ežeras Kanadoje, kurio plotas 106 km², yra pats didžiausias ežeras ežere. Šis vandens telkinys yra Hurono ežero saloje – pačioje didžiausioje pasaulio saloje, esančioje ežere. Savo ruožtu, Manitu ežeras taip pat turi salą, kuri yra ,,sala ežere, esančiame ežero saloje“.

749. Pats perkamiausias lengvasis automobilis pasaulyje – „Toyota Corolla“. 1966 m. jų buvo parduota daugiau nei 40 mln. Antroje vietoje – „Volkswagen Golf“: 1974 m. – daugiau nei 28 mln.

750. Kinijoje padirbinėjami ne tik žinomų prekinių ženklų gaminiai, bet ir jautiena, vištiena, kiaušiniai.

Tagged in:

, ,