601. Pats trumpiausias pasaulyje karas, kilęs tarp Zanzibaro ir Britanijos 1896 m. rugpjūčio 25 d., truko tik 45 minutes.
602. Garso greitis skysto helio masėje yra tik 3,4 m/sek. Deimante garsas sklinda 6 kartus greičiau nei ore.
603. Septyniolikmetis nusikaltėlis 2010 m. Kalifornijoje buvo nuteistas už ginkluotą apiplėšimą. Kaip ginklą jis panaudojo savo augintinį smauglį.
604. Jungtinėse Amerikos Valstijose labai populiarus žaidimas „šašmatai“ – tai šaškių ir šachmatų mišinys.
605. 1918 m. liepos 12 d. Lietuvos valstybės taryba iš 6 ar 7 kandidatų išrinko Viurtenbergo hercogą Vilhelmą fon Urachą Lietuvos karaliumi Mindaugu II. Jis karaliavo tik iki tų pačių metų lapkričio 2 d. ir dėl neilgos karaliavimo trukmės kartais vadinamas „šimto dienų karaliumi“.
606. Bebrus ir kapibaras (patys didžiausi graužikai planetoje) Katalikų bažnyčia pripažino žuvimis, todėl katalikai gali valgyti šių gyvūnų mėsą penktadieniais ir per Didįjį pasninką.
607. Vikingai niekada nedėvėjo šalmų su ragais. Su tokiais šalmais buvo neįmanoma kovoti, jie tiko tik žyniams.
608. Kinai teigia, kad vaivorykštę sudaro 5 spalvos, Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojai – kad 6, o rusai mano esant 7 spalvas.
609. Pagal turimas aukso atsargas Lietuva užima 82 vietą pasaulyje. Lietuvos turimas aukso kiekis siekia 5,8 t. Latvija turi 7,7 t, o Estija net nepateko į šimtuką pagal turimas aukso atsargas. Pirma vieta pasaulyje priklauso JAV, kurių aukso fondas siekia 8100 t.
610. Pats aukščiausias kalnas Žemėje – ne Everestas. Jei aukštį matuosime nuo Žemės plutos iki viršūnės, tuomet pats aukščiausias kalnas – Havajuose esantis Mauna Kea ugnikalnis. Šis kalnas yra daugiau nei 10 kilometrų aukščio, tačiau tik 4245 metrai jo yra virš jūros lygio.
611. 1923 m. rugsėjo 8 d. JAV karinio jūrų laivyno 7 laivai vienu metu trenkėsi į pakrantės rifą, esantį Santa Barbaroje, Kalifornijoje. Išgelbėti laivų nepavyko. Tai buvo didžiausias JAV karinio jūrų laivyno praradimas taikos metu.
612. Jungtinėse Amerikos Valstijose pagrindinė mirčių priežastis yra rūkymas, o Rusijoje – besaikis alkoholio vartojimas.
613. Pakrautam tanklaiviui sustabdyti reikia ne mažesnio nei 5 jūrmylių ruožo.
614. Didžiausia pasaulyje tanklaivio avarija įvyko 1978 m. prie Prancūzijos krantų. Į jūrą išsiliejo daugiau nei 223 000 t žaliosios naftos. Tačiau net ir ši nelaimė nepralenkia naftos išsiliejimo, kuris įvyko 2010 m. balandžio 20 d. sprogus gręžinio platformai „Deepwater Horizon“. Per tris mėnesius į Meksikos įlankos vandenis išsiliejo daugiau nei 670 000 t naftos.
615. 1438 m. liepos 16 d. maro epidemijos metu Anglijos karalius Henrikas VI uždraudė bučiuotis.
616. Net ir stebint pro mikroskopą koalų pirštų atspaudai sunkiai atskiriami nuo žmonių pirštų atspaudų.
617. Pagal Prancūzijos įstatymus draudžiama kiaules vadinti Napoleono vardu. Kitiems gyvūnams šis draudimas netaikomas.
618. Suomijoje diagnozė priklausomybė nuo interneto – yra pakankama priežastis atleisti nuo karinės tarnybos.
619. Domenas (internetinės svetainės adresas) .tv, kuriame užregistruoti tūkstančiai telekanalų saitų, nėra bendrasis domenas kaip .com, .org ar .net. Jis priklauso mažai Polinezijos salyno valstybei Tuvalu, kurios plotas yra tik 26 km².
620. Kiekvienais metais pasaulyje surūkoma daugiau nei 5 trilijonai cigarečių. Tai beveik 1000 cigarečių vienam žmogui, įskaitant kūdikius. Rūkančiųjų skaičius – 1,1 mlrd. žmonių ir šis skaičius nuolat auga. Indijoje, Kinijoje ir kitose besivystančiose šalyse tabako vartojimas per metus išauga 5 %.
621. Kai skruzdė atsikelia, ji ištiesia visas šešias savo kojas tarsi jas pratampydama ir atveria žandikaulį lyg žiovautų.
622. 2009 m. sausį rusų žurnalas ,,Finansy“ atliko įdomų eksperimentą. Prieš beždžionėlę Lukeriją iš Durovų cirko padėjo 30 kubelių su firmų, prekiaujančių akcijomis biržoje, pavadinimais. Gyvūnėlis greitai išsirinko 8 kubelius, iš kurių buvo suformuotas virtualus investicinis portfelis. Tais metais šis portfelis pasiekė 194 % pelningumą.
623. Sibiro kedras iš tiesų yra pušis, nors ir iš tos pačios kedrų genties.
624. Aliaskoje veikia įstatymas, draudžiantis žadinti lokius grizlius norint su jais nusifotografuoti. Šio įstatymo pažeidėjui kažin ar pavyktų į teismą atvykti sveikam.
625. Ilgiausias požeminis automobilių kelias pasaulyje – Lerdalo tunelis, esantis Norvegijoje, jo ilgis 25 km.
626. Šiaurės ašigalyje yra šilčiau nei Pietų ašigalyje. Šiaurės ašigalis yra jūros lygyje, o Pietų – 2,8 km aukščiau jūros lygio. Be to, Šiaurės ašigalis yra apšviestas saulės beveik savaite ilgiau nei Pietų ašigalis.
627. 1933 m. įmonė, gaminanti audimo stakles ,,Toyoda Automatic LoomWorks“, sukūrė naują padalinį, kurio specializacija buvo – automobilių gamyba. Šiandien tai didžiausia automobilių gamybos įmonė pasaulyje. ,,Toyota“ logotipas iki šiol reiškia siūlus, pervertus per adatos skylutę.
628. Jungtinėse Amerikos Valstijose 1965 m. balandį „vėtrų slėnyje“ vienu metu kilo 37 galingi tornadai – net 10 kilometrų aukščio ir 2 kilometrų skersmens. Esant 300 km/val. vėjo greičiui, tornadai padarė didžiulę žalą šešiose JAV valstijose. Žuvo daugiau nei 250 žmonių, o 2500 buvo sužeisti.
629. Naujosios Zelandijos papūgos kėjos, nors ir nėra plėšrūs paukščiai, tačiau puldinėja avis esant atšiaurioms žiemoms. Savo galingais snapais taip sužeidžia avį, kad ši nudvesia, ir tada puotauti atskrenda visas papūgų pulkas.
630. Didžioji panda – tai vienintelė meška, kuri nežiemoja. Pandos išskirtinai ėda tik bambukų ūglius, o šie yra mažai kaloringas maistas. Todėl meškutėms tenka kramtyti 14 valandų per parą, o miegoti tiesiog nelieka laiko.
631. Dvyniai Džonas ir Artūras Maufortai vienas nuo kito gyveno 80 kilometrų atstumu. 1975 m. gegužės 22 d. vakarą abu broliai vienu metu mirė nuo širdies priepuolio.
632. Aštuonkojis turi ne aštuonias, o dvi kojas. Likę šeši čiuptuvai yra rankos. Taigi teisingiausia aštuonkojį būtų vadinti „dvikoju šešiarankiu“. Jei aštuonkojis netenka savo čiuptuvų – nesunkiai atsiaugina naujus.
633. Kinijoje svečiuose pradėkite garsiai čepsėti, antraip rizikuosite įžeisti šeimininką. Taip pat nepamirškite ištepti staltiesės padažais ir gėrimais. Be to, Kinijoje nepriimtina dovanoti šeimininkui gėlių.
634. Popiežius Steponas VII 897 m. inicijavo Vatikano istorijoje precedento neturintį įvykį. Jis įsakė iškasti savo pirmtako popiežiaus Formoso lavoną, aprengti jį popiežiaus rūbais ir pasodinti į sostą kaip teisiamąjį. Teisminio nagrinėjimo metu Formosas buvo apkaltintas pažeidęs Bažnyčios įstatymą. Tada Steponas įsakė nuvilkti nuo mirusiojo popiežiaus drabužius, nukirsti tris dešinės rankos pirštus, kurie naudojami teikiant palaiminimą, ir kūną įmesti į Tibro upę. Stepono aktas taip supykdė Romos žmones, kad netrukus šis popiežius buvo įkalintas ir rastas pasmaugtas.
635. „Monopolio“ žaidimo rekordas – 1680 valandų, arba 70 dienų, žaidimo be pertraukos.
636. Britanijos imperijos karūna, kuri saugoma Londono Tauerio lobyne, turi 2868 briliantus, 273 perlus, 17 safyrų, 11 smaragdų ir 5 rubinus. Didžioji Rusijos imperijos imperatoriškoji karūna, pagaminta rūmų juvelyro Džordžo Fridricho Ekarto (Georg-Friedrich Eckart) 1762 m. Jekaterinai II karūnuoti, papuošta 4936 briliantais ir 75 stambiais perlais. 1918 m. Sovietų liaudies komisarai visus karūnos briliantus užstatė Airijos Respublikai už 25 000 dolerių. Užstatas buvo sumokėtas ir briliantai grąžinti TSRS tik 1950 m. Tik 1984 m. Rusijos imperijos karūna buvo restauruota.
637. Paukštėda tarantulas – didžiausias voras pasaulyje. Jis medžioja varles, rupūžes, driežus, peles ir net mažas gyvates.
638. Į Saudo Arabiją draudžiama įvežti moteriškos lyties lėlių.
639. Kanarėlių pavadinimas kilo nuo Kanarų salų. Tačiau Islas Canarias ispanų kalba reiškia ne paukščių, o šunų salas.
640. Pirmoji šalis pasaulyje, suteikusi rinkimų teisę moterims 1893 m. – Naujoji Zelandija, kai tuo tarpu Šveicarijoje šios teisės moterims buvo suteiktos tik 1971 m., o Lichtenšteino hercogystėje – 1984 m.
641. 1960 m. kovo 4 d. garsus baritonas Leonardas Vorenas (Leonard Warren) mirė Niujorko scenoje dainuodamas ariją iš Verdžio operos „Likimo galia“. Jo paskutiniai žodžiai buvo: „Morir? Tremenda cosa“ („Mirti? Didelė garbė“).
642. XIX a. pabaigoje kokakolą pardavinėjo vaistinėse kaip vaistą nuo pagirių ir galvos skausmo.
643. Norint gauti 1 kg rožių aliejaus, reikia rankomis surinkti ir perdirbti apie 4 t rožių žiedlapių. Nenuostabu, kad 1 kg kaina yra daugiau kaip 5000 eurų. 70 % viso pasaulio rožių aliejaus pagaminama Bulgarijoje.
644. Kietai išvirti stručio kiaušinį užtrunka dvi valandas.
645. Iš pradžių kompanijos „Nestle“ logotipe buvo vaizduojamas paukštis su trimis jaunikliais lizde. Per keletą dešimtmečių, keičiantis europietiškos šeimos sampratai, buvo pareikalauta pakeisti ir logotipe vaizduojamų jauniklių skaičių, todėl 1988 m. ženklas neteko vieno jauniklio – jų teliko du.
646. Griežčiausia drausminė nuobauda senovės Romos kariuomenėje buvo vadinama decimacija – kas dešimto kario nužudymas.
647. Kairiarankiai sudaro ne daugiau kaip 15 % visų planetos žmonių, tačiau tarp įžymių asmenybių kairiarankių gerokai daugiau nei 15 %. Vieni iš garsiausių kairiarankių – Aleksandras Didysis, Julijus Cezaris, Leonardas da Vinčis, Mikelandželas, Mocartas, Žana d’Ark, Napoleonas Bonapartas ir Barakas Obama.
648. 1947 m. plėšrūnas – moliuskas rapana iš Japonijos jūros buvo perkeltas į Juodąją jūrą ir iki dabar suėdė beveik visas austres, midijas bei jūrų skiauteres. Daug rapanų prisiveisė dėl to, kad Juodojoje jūroje nėra šių moliuskų priešų – jūrų žvaigždžių.
649. Dujų ir dulkių debesyje Šaulys B2, esančiame mūsų galaktikos centre, naudodami spektrinę analizę, astronomai atrado etilo alkoholio.
650. Didžiausias Lietuvos laukinis paukštis yra gulbė nebylė – iki 15,5 kg!