Tikriausiai daug kas net nesuabejos, jog tai šimtas dolerių. Tačiau kadaise Jungtinės Amerikos Valstijos į apyvartą leido $5000, $10000 ir netgi $100000 nominalo kupiūras. Kam gi jos buvo naudojamos, ypač tada, kai jų vertė buvo išties labai, labai didelė?
Daugiau kaip prieš aštuonis dešimtmečius, 1928 metais federalinė vyriausybė atliko savo banknotų leidybos sistemos pertvarką. Nuo pinigus reprezentuojančio popieriaus gabaliuko buvo „nukirptas” maždaug vienas colis ilgio ir apie pusė colio pločio. Be to, buvo išleisti nauji, mažesnio nominalo banknotai, pradedant nuo 1 iki 100 dolerių vertės. Būtent su šiais JAV pinigais susiduriame šiandieniniame pasaulyje. Tačiau valstybės iždas apytiksliai tuo pat metu leido ir didesnio nominalo pinigus. Kupiūrose puikavosi William McKinley ($500), Grover Cleveland ($1000), James Madison ($5000) ir Salmon P. Chase ($10000).
Kas gi buvo tas Salmon P. Chase? Žinoma, jis nėra toks įžymus, kaip JAV prezidentai, kurių portretai vaizduojami ant kitų banknotų, tačiau maždaug pusę amžiaus prieš Didžiąją Depresiją jis buvo įtakingas Amerikos politikos šulas. Tai buvo devynioliktojo amžiaus politikas, dirbęs JAV Teisingumo departamento vadovu, taip pat buvęs Ohajo valstijos valdytoju ir senatoriumi bei prezidento Linkolno administracijos pirmuoju iždo sekretoriumi. Puiki reziumė, tačiau kaip gi jis atsidūrė ant $10000 kupiūros?
Chase tiesiog pasitaikė tinkamoje vietoje tinkamu laiku. Kai federalinė vyriausybė 1861 metais pradėjo leisti žalios spalvos banknotus, jis, kaip iždo sekretorius,buvo atsakingas už naujos valiutos dizainą ir išpopuliarinimą. Politiniu požiūriu ambicingas amerikietis turėjo parinkti portretą pirmajam $1 banknotui, ir jis pasirinko… Salmon P. Chase’ą, t.y. pats save.
Savo veido patalpinimas į visų kišenes niekada taip ir nenuvedė Chase’o iki prezidento posto, tačiau kai Iždas 1928 metais pradėjo leisti naujuosius $10000 banknotus, ant obverso buvo patalpintas Chase’o portretas, pagerbiant jį už tai, kad jis šalyje padėjo įvesti šiuolaikinius pinigus. Bet kam gi vyriausybei prireikė tokio didelio nominalo pinigų?
Jų paskirtis nebuvo vien tik sutaupyti erdvės turtuolių piniginėse. Esminė idėja buvo supaprastinti pinigų perlaidas tarp bankų ir kitų finansinių institucijų. Dar prieš sukuriant elektronines pinigų perlaidos sistemas, buvo paprasčiau pinigus tiesiog pernešti iš vienos vietos į kitą. Perlaidų technologijoms ištobulėjus, didelio nominalo kupiūrų poreikis išnyko.
Koks gi buvo didžiausio nominalo JAV valiutos banknotas? Pačioje 1934 metų pabaigoje buvo išleista nedidelė $100000 dolerių vertės vadinamųjų aukso sertifikatų serija. Ji buvo leidžiama vos tris savaites, pradedant 1934-ųjų gruodžio pabaiga ir baigiant 1935-ųjų sausio pradžia. Tačiau netgi tie keli „išrinktieji”, kurie Didžiosios Depresijos metais turėjo tiek lėšų, šių banknotų su savimi nešiotis negalėjo. Jų paskirtis buvo vykdyti oficialias pinigų perlaidas tarp federalinių rezervo bankų. Jie buvo išduodami tik tiems bankams, kurie savo ižde turėjo ekvivalentų savo verte kiekį aukso. Ant banknoto buvo pavaizduotas Woodrow Wilson portretas.
Ar apyvartoje yra išlikę kiek nors šių kupiūrų? Taip, yra, tačiau imdami pinigus iš abnkomato, nesitikėkite ten rasti $500 dolerių banknotą. JAV Iždas 1969 metų liepos 14 dieną paskelbė, jog nutraukiamas $500, $1000, $5000 ir $10000 nominalo banknotų išdavimas, nes jų kiekis apyvartoje buvo labai mažas. Iždui priėmus tokį sprendimą, kupiūros greitai „iškrito” iš apyvartos. Tačiau kai kurie jų dar egzistuoja. Remiantis 2009 metų gegužės mėnesio statistikos duomenimis, apyvartoje vis dar yra likę 336 $10000 dolerių vertės kupriūrų. Taip pat konstatuojama, jog rinkoje cirkuliuoja 342 $5000 ir 165732 $1000 dolerių vertės kupiūrų.
Jei didelio nominalo kupiūros vis dar cirkuliuoja, ar jas galima išleisti? Nors Iždas oficialiai nutraukė jų leidybą, jų naudojimas finansiniams atsiskaitymams yra visiškai legalus. Todėl ką nors tikrai nustebintumėte, įėję į buitinių prekių parduotuvę ir paklodami $1000 banknotą už naują LCD televizorių (arba bet kokią kitą prekę). Tačiau taip atsikratyti tokiu banknotu tikrai nebūtų pats geriausias sprendimas. Dauguma išlikusių didelio nominalo kupiūrų guli kolekcionierių seifuose, o aukcionuose jie įkainojami gerokai brangiau nei tikrasis jų nominalas. Pavyzdžiui, nesugadintas $10000 banknotas gali būti įkainotas net 140000 šiandieninių dolerių.
Pasaulyje sklando gandai ir apie milijono dolerių vertės kupiūrą. Oficialiai ji nebuvo leidžiama, tačiau pinigų padirbinėtojai ją sukurti bandė ne vieną kartą. 2004 metais Džordžijos valstijos Covington miesto prekybos centre moteris bandė atsiskaityti padirbta milijonine kupiūra, kurioje buvo pavaizduota Laisvės statula. Policija į šį įvykį sureagavo itin operatyviai. Sunku pasakyti, kas yra absurdiškiau: bandyti išsmulkinti milijono dolerių banknotą, ar tikėtis, kad prekybos centro darbuotojai duos 998325 dolerių grąžos (moters perkama prekė kainavo 1675 dolerius).
Beje, egzistuoja neįprasta mažos vertės – dviejų dolerių kupiūra. Nors ji nėra labai dažnai sutinkama, ji vis dar cirkuliuoja apyvartoje. JAV Iždo duomenimis, apyvartoje yra 1,5 milijardo dolerių vertės $2 banknotų, ir rinka yra papildoma nedidelėmis atnaujintų jų versijų serijomis.