Kiekvienos šalies vystymosi istorijoje labai svarbią vietą užima jos kalbos evoliucija. Žmonijos istorijoje besivystant komunikacijai, Pasaulio kalbos suskilo į daugelį rūšių, keletas jų išliko net iki šių dienų. Pateikiame pačių populiariausių kalbų dešimtuką. Nustatydant populiarumą buvo remtasi žmonių skaičiumi, kuriems tam tikra kalba yra gimtoji.

10. Vokiečių kalba (daugiau kaip 90 milijonų kalbančiųjų)

Vokiečių kalba priklauso vakarinei germanų kalbų šeimai. Vokiškai kalbama ne tik Vokietijoje (t.y. tėvynėje), tačiau ši kalba yra pripažįstama kaip valstybinė ir kitose Europos šalyse: Austrijoje, Lichtenšteine, Liuksemburge, Belgijoje (viena iš trijų valstybinių, kartu su olandų ir prancūzų), Šveicarijoje (viena iš keturių, kartu su prancūzų, italų, retoromanų). Daugelyje Europos valstybių, vokiečių kalbos atstovai yra kaip tautinės mažumos tokiose šalyse kaip Lenkija, Danija, Vengrija ir Čekija.

Pagrindinės frazės: „Guten tag“ (Laba diena), „Sprechen sie Deutsch?“ (Ar kalbate vokiškai?), ir „auf wiedersehen“ (Viso gero).

9. Japonų kalba (daugiau kaip 132 milijonai kalbančiųjų)

Ši kalba priklauso Japonų kalbų šeimai ( į ją įtraukta ir „Ryukyuan“ kalba, kuri paplitusi Okinawa saloje). Daugelis kalbančių japoniškai gyvena Japonijoje ir netoliese šios šalies esančiose teritorijose. Tačiau japonų gimtosios kalbos atstovų galima rasti ir Korėjoje, JAV, Europoje. Tai yra valstybinė Japonijos ir Palau valstijos kalba.
Bendros frazės: „konichiwa“ (Sveiki), arigato (Ačiū), ir sayonara (Viso gero).

8. Rusų kalba (daugiau kaip 144 milijonai kalbančiųjų)

Tai viena iš rytinių slavų kalbų šeimos grupės kalbų, kuriai priklauso ne  tik rusų, bet ir ukrainiečių kalbos. Tai valstybinė Rusijos kalba, taip pat daugelis ja kalbančiųjų čia ir gyvena. Daug rusakalbių yra Baltarusijoje, Ukrainoje, Kazakstane. Rusai savo kalbai užrašyti naudoja Kirilicą – slavišką abėcėlę.

Pagrindinės frazės rusų kalba: :ZDRAHST-vooy-tyeh“ (Sveiki), „dah“ (taip) ir  “spuh-SEE-buh“ (Ačiū).

7. Portugalų kalba (daugiau kaip 178 milijonai kalbančiųjų)

Portugalų kalba priklauso vakarinei romanų kalbos atšakai. Kaip ir kitos romanų kalbos – tai lotynų palikimas. Portugalų kalba valstybine pripažinta  net keletoje šalių: Portugalijoje, Brazilijoje, Angoloje, Kape Verde, Rytų Timore, Guinea – Bissau, Mozambike, São Tomé ir Príncipe. Ją privvalo mokėti (ar bent jau studijuoti) Urugvajaus bei Argentinos gyventojai.
Pagrindinės frazės:  “Bom dia“ (Laba diena), „Como está?“ (Kaip tau sekasi?), ir Não (Ne).

6. Bengalų kalba (daugiau kaip 181 milijonai kalbančiųjų)

Bengalų kalba – bengalų tautos kalba, priklausanti indų (indo-arijų) kalbų grupei, indoeuropiečių kalbų šeimai. Paplitusi Indijos valstijoje Vakarų Bengalija ir Bangladeše, be to, žmonių kalbančių bengalų kalba yra Indijos valstijose, tokiose kaip Asamas, Biharas ir Orisa. Šios kalbos atstovų galima gausiai atrasti Europoje, JAV, ar net Saudo Arabijoje. Bengalų kalba turi turiningą literatūrinę tradiciją ir yra centrinė nacionalizmo ašis.

Keletas frazių Bengalų kalba: „Nômoshkar“ (Sveiki), Apnar nam ki? (Kuo tu vardi?), ir Ektu (Prašau).

5. Arabų kalba (daugiau kaip 221 milijonai kalbančiųjų)

Arabų kalba – semitų kalbų grupės kalba. Vartojama arabų šalyse, iš dalies Irane, Turkijoje, Afganistane, Izraelyje, Palestinoje, Indonezijoje, Etiopijoje, Somalyje, Čade, Tanzanijoje. Ji yra valstybinė kalba net 26 Pasaulio šalyse!

Keletas bendrų frazių: „as-salaamu ‘alaikum“ (Tebūna su tavimi taika – formalus pasisveikinimas) „Na’am“ (Taip), ir  „ismaHli“ (Atsiprašau).

4. Hindi-Urdu kalba (daugiau kaip 242 milijonai kalbančiųjų)

Hindi-Urdu – tai viena iš indo-arijų kalbų šeimos. Ji turi dvi oficialias savo formas: Hindi arba Urdu, kurios beveik identiškos ir nesiskiria viena nuo kitos. Hindi yra valstybinė Indijos kalba, o urdu – valstybinė Pakistano kalba. Šiomis kalbomis kalba dalis Europos ir Šiaurės Amerikos valstybėse gyvenantys imigrantai.

3.  Anglų kalba (daugiau kaip 328 milijonai kalbančiųjų)

Anglų kalba – germanų kalbų grupės kalba. Vartojama Jungtinėje Karalystėje, JAV, Australijoje, Airijos Respublikoje Naujojoje Zelandijoje, 60 % Kanadoje, iš dalies Pietų Afrikos Respublikoje, Indijoje. Ji taip pat viena  iš oficialių įvairių tarnybų kalbų, pavyzdžiui,  JTO, NATO, ES.

2. Ispanų kalba (daugiau kaip 332 milijonai kalbančiųjų)

Ispanų kalba yra viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių kalbų, priklausanti indoeuropiečių kalbų šeimos romanų kalbų grupei. Šiuo metu maždaug 332 mln. žmonių ispanų kalbą laiko gimtąją (antroji vieta pasaulyje po bendrinės kinų kalbos), o dar apie 90 mln. tai antroji kalba.

Keletas ispaniškų frazių: „hola“ (Sveiki), Que pase un buen día (Geros dienos), ir ¿Cómo te llamas? (Kuo tu vardu?).

1. Kinų  kalba (daugiau kaip 845 milijonai kalbančiųjų)

Toninė kalba, priklausanti kinų-tibetiečių kalboms. Nors dažnai kalbama apie vieną kinų kalbą, iš tiesų jos variantų gausa primena romanų kalbų įvairovę. Tačiau visos tarmės vartoja tą pačią bendrinę rašomąją kalbą.

Keletas frazių:  „N? h?o!“ (Sveiki!), „W? míngzi jiào… “ (Mano vardas yra …), ir  „Hu?nyíng!“ (Sveiki atvykę!)

Tagged in:

,