Skaitmeninė televizija (DVB-T)

Skaitmeninių priedėlių pirkimo gidas

Didžioji dalis televizorių (TV imtuvų) yra analoginiai. Naujos kartos TV signalas – skaitmeninis. TV žiūrovui, norinčiam mėgautis skaitmenine televizija būtinas priedėlis (angl. set-top box), kuris jungiamas prie (dažniausiai) analoginio televizoriaus. Priedėlis konvertuoja skaitmeninį signalą į analoginį ir siunčia į televizorių. Taip pat priedėlyje dažnai būna galimybė įstatyti dekodavimo kortelę (angl. smart card) ir matyti papildomus koduotus kanalus. Skirtingai skaitmeninės TV rūšiai naudojami skirtingi priedėliai. Egzistuoja ir kombinuoti priedėliai. Tokiu atveju priedėlį galima naudoti dviejų rūšių skaitmeninei televizijai žiūrėti.

DVB-C (Kabelinis)

Skaitmeninei kabelinei TV transliuoti naudojamas standartas DVB-C., paslaugos teikėjai Lietuvoje naudoja MPEG-2 (standartinės raiškos TV programoms) bei MPEG-4 (raiškiosios TV programoms) vaizdo glaudinimo metodą. Šio tipo skaitmeninė TV yra mokama, TV žiūrovas turi mokėti abonentinį mokestį. Vienkartinis įrangos mokestis – iki 300 lt. Raiškiajai TV per kabelinę TV žiūrėti siūlomas atskiras priedėlis KAON KCC-S660HD. Šiuo metu rekomenduojama įsigyti priedėlius (angl. set-top box) iš skaitmeninės  kabelinės TV paslaugos teikėjų. Pagrindinė to priežastis – skirtingos naudojamos raidės negu Vakarų Europoje. Importuotas aparatas gali nuvilti, nes yra tikimybė, kad skaitmeninio TV signalo nepamatysite arba paslaugomis negalėsite pilnai naudotis. (UAB “Ektra” yra priedėlių teikėjas kabelinės televizijos bendrovėms pvz.: Balticum TV, S-Plius, Rygveda, Init, Vinita, Elpa, Erdvės, mikro Visata.., todėl užtikrina, kad užsisakyti priedėliai mūsų parduotuvėje veiks visuose skaitmeninės kabelinės televizijos tinkluose.)

Iš visų kabelinių priedėlių jums lieka išsirinkti tik: 1)ar jūs norite matyt aukštos raiškos (HD) ir paprastos raiškos kanalus, ar tik paprastos, 2)priedėlio gamintoją, 3)labiau patinkanti dizainą ir 4)sumą kuria jūs planuojate išleisti priedėliui. Pirkdami internetu, jūs sumažinate išlaidas priedėlio įsigijimui iki 20%.

DVB-T (Antžeminis)

Lietuvoje skaitmeninei antžeminei transliacijai (DVB-T) naudojamas H.264/MPEG-4 AVC standartas. Įsigyjant priedėlį (angl. set-top-box), būtina įsitikinti, kad jis palaiko minėtus standartus. Be to, rekomenduojama, kad priedėlis palaikytų HDTV formatu siunčiamų signalų iškodavimą (1920×1080 (1080p)). Tikėtina, kad ateityje bus pereita prie skaitmeninės antžeminės HDTV transliacijos ir nereikės pirkti naujo priedėlio. TV žiūrovui nereikia mokėti abonentinio mokesčio nekoduotoms TV programoms žiūrėti. Papildomas (koduotas) TV programas bus galima matyti įsigijus dekodavimo kortelę.

Nusipirkau LCD televizorių – ar galėsiu matyti skaitmeninę televiziją?

Norint matyti skaitmeninę televizija reikalingas televizorius su integruotu DVB-T imtuvu (tai galima sužinoti iš instrukcijos konkrečiam modeliui) arba specialus TV priedėlis (angl. Set-top box). Tai nepriklauso nuo vaizdo generavimo būdo televizoriuje – LCD, plazminis, projekcinis ar kineskopinis. meanta e-Store jūs rasite CAM modulius, kurie tinka visiems televizoriams DVB-T signalą atkoduoti.

Gyvenu X vietovėje – kada galėsiu matyti skaitmeninę televiziją?

Šiuo metu skaitmeninę televiziją mato 78 proc. Lietuvos gyventojų. Iki 2009-ųjų metų pradžios bent vienas skaitmeninės TV tinklas turėtų aprėpti ne mažiau kaip 95 proc. Lietuvos teritorijos.

Kokie konkretūs privalumai – kodėl aš turėčiau mokėti, jei dabar turiu analoginę televiziją?

Skaitmeninė televizija nuo analoginės skiriasi tuo, kad skaitmeninis signalas yra žymiai atsparesnis įvairiems trukdžiams, juo galima perduoti daug papildomos informacijos, tokie signalai gali būti priimami ne tik name, bute, bet ir automobilyje, traukinyje arba kitame judančiame objekte. Būtent skaitmeninė televizija suteikia galimybę mėgautis itin gera vaizdo ir garso kokybe, užtikrina signalo priėmimo stabilumą (nėra „sniego“) ir atsparumą atspindžiams.

Ar aš turėsiu išmesti savo seną televizorių?

Ne. Seną televizorių bus galima naudoti, įsigijus atitinkamą TV priedėlį. Tik išimtiniais atvejais TV priedėliai gali netikti televizoriui. Jie tinka netgi nespalvoto vaizdo televizoriams.

Kas yra priedėlis?

Tai nedidelė „dėžutė“, jungiama prie televizoriaus. Šis specialus imtuvas (angl. set-top box) priima skaitmeninį signalą, jį „išpakuoja“ ir pritaiko televizoriui, t.y. signalą keičia analoginiu vaizdo bei garso signalu.

Kokie būna priedėliai? Kokio reikia man? Kas turi buti užrašyta ant televizoriaus ar ant priedėlio, kad bučiau tikras, kad su jais galėsiu priimti programas Lietuvoje?

Kadangi Lietuvoje skaitmeniniam signalui glaudinti naudojamas H.264 (MPEG-4/AVC) standartas, specialus skaitmeninis TV priedėlis arba televizoriuje integruotas skaitmeninis  imtuvas turi sugebėti iškoduoti tokiu standartu glaudintą signalą. Todėl ant skaitmeninio TV priedėlio reiktų ieškoti H.264 arba MPEG-4/AVC užrašo. Atkreipkite dėmesį, kad MPEG-4/AVC (H.264) yra naujesnis standartas nei MPEG-4 (H.263), todėl skaitmeniniai TV priedėliai, turintys tik MPEG-4 užrašą, greičiausiai neveiks. meanta e-Store prekiauja tik MPEG-4/AVC (H.264) standarto priedeliais. Skaitmeniniai TV priedėliai skiriasi pagal papildomų funkcijų kiekį. Tačiau bet kuris skaitmeninis TV priedėlis, turintis užrašą H.264 arba MPEG-4/AVC, sugebės parodyti visas Lietuvoje transliuojamas skaitmeninės televizijos programas.

Kaip vienu skaitmeninės televizijos kanalu perduodamos kelios programos?

Skaitmeninėje televizijoje siunčiamas sutankintas skaitmeninis srautas, kuriame gali būti sutankinti keli, keliolika ar net keliasdešimt elementarių skaitmeninių srautų (tokių kaip vaizdo ar garso takeliai, greitasis teletekstas, elektroninis programų vadovas, kita informacija ar duomenys). Todėl vienu skaitmeninės televizijos kanalu gali būti siunčiamos kelios televizijos programos, kurių kiekį riboja bendra didžiausia srauto sparta. Skaitmeninės televizijos priedėlis pagal žiūrovo pageidavimą iš sutankinto srauto atrenka konkrečios televizijos programos duomenis, kuriuos ir pateikia žiūrovui.

Kiek nemokamų televizijos programų matysiu, turėdamas skaitmeninį priedėlį ar televizijos imtuvą su vidiniu skaitmeninės antžeminės televizijos imtuvu?

Pagal Skaitmeninės televizijos diegimo Lietuvoje modelį, visais skaitmeninės televizijos tinklais privalo būti siunčiamos ne mažiau nei 5 nemokamos (nekoduotos) programos, įskaitant dvi Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos programas. Tačiau pagal Lietuvos radijo ir televizijos komisijos išduotas licencijas numatoma, kad tokių programų skaičius sieks 15, iš kurių 11 turėtų būti lietuviškos kilmės.

Kada bus nutrauktas analoginės televizijos transliavimas?

2012-aisiais turėtų būti pradėtas laipsniškas analoginės antžeminės televizijos perjungimas į skaitmeninę TV. Iki tol Lietuvoje veiks ir analoginė, ir skaitmeninė televizija.

Ar išjungus analoginės televizijos transliacijas aš tikrai matysiu skaitmeninę antžeminę TV?

Pagal Skaitmeninės televizijos diegimo Lietuvoje modelį, analoginė televizija konkrečioje vietoje nebus išjungiama, kol nebus galimybės ten matyti skaitmeninę antžeminę TV.

Kokios yra skaitmeninės antžeminės TV alternatyvos?

Skaitmeninė kabelinė TV ir palydovinė TV. Tačiau nemokamas (nekoduotas) lietuviškas televizijos programas galima žiūrėti tik per skaitmeninę antžeminę televiziją. Šiuo metu Lietuvoje jau teikiamos naujos kartos televizijos, kuri į žiūrovų namus pateks per telefono ar interneto liniją, paslaugos.