Pasaulyje egzistuoja daugybė neįprastų kalėjimų. Pristatau įdomiausių dešimtuką:

10. ADX SUPERMAX (Koloradas, JAV)

Kolorado valstijoje esantis ADX SUPERMAX vadinamas “sausumos Alkatrasu” ir įvardijamas kaip pats saugiausias kalėjimas. Čia kali baisiausi nusikaltėliai, kuriems reikia griežčiausios kontrolės ir priežiūros. Kalėjimo gyventojai 22 valandas per parą praleidžia savo celėse ir negali bendrauti vieni su kitais. Valgyti, miegoti ir tuštintis galima tik savose kamerose. Šiose net ribojamas natūralios ir dirbtinės šviesos kiekis. Daugelis į šį kalėjimą patekusių nusikaltėlių dėl tokio ypatingo režimo greitai netenka proto. Čia patenka tik tie, kurių bausmės trukmė ne trumpesnė nei 25 metai.

9. ALKATRASAS (San Franciskas, JAV)

1934 metais duris garsiausiems pasaulio gangsteriams ir pavojingiausiems nusikaltėliams atvėręs San Francisco įlankos saloje pastatytas ALKATRASO kalėjimas išgarsėjo unikalia geografine padėtimi. Jame bausmes atliko pavojingiausi iš pavojingiausių, nes iš Alkatraso salos buvo neįmanoma pasprukti. Per 29 kalėjimo gyvavimo metus suskaičiuota 14 bandymų pabėgti – juose dalyvavo 34 kaliniai. Oficialiai teigiama, kad visi pabėgimai nepavyko: kaliniai arba būdavo nužudomi, arba pagaunami ir grąžinami. Dviejuose pabėgimuose dalyvavę kaliniai dingo be pėdsakų. Oficialiai teigiama, kad jie mirė, tačiau patvirtinimo nėra. Vienas žymiausių šio kalėjimo „gyventojų” – Amerikos mafijos tėvas Al Capone. Labiausiai žinomas Kalifornijos kalėjimas toli gražu ne pats geriausias. Iš čia kilusios pačios baisiausios kalėjimo istorijos. Tai vienintelė vieta visoje valstijoje, kurioje įrengta mirties bausmei reikalinga aparatūra. Kadaise buvo ir dujų kamera, bet dabar ji naudojama suleisti mirtinas injekcijas.


8. ATTICA (Niujorkas, JAV)

Dešimtyse filmų ir dainų kaip žiaurumo sinonimas minimi 1930 metais Niujorke įkurti legendiniai pataisos namai ATTICA, kuriuose kalinti pavojingiausi to meto nusikaltėliai. Valgykloje bei bendrosiose zonose įrengta ašarinių dujų sistema naudota kaip priemonė malšinti šiose erdvėse dažnai kylančius konfliktus. ATTICA‘oje šiuo metu kali nusikaltėliai, kuriems trūko disciplinos kitose įkalinimo įstaigose.

7. CARANDIRU (Brazilija)

Brazilijoje buvęs CARANDIRU kalėjimas – tai pragaras žemėje. Jis vadinamas šalies baisiausių kalinių skerdynių vieta: 1992 metais čia nušauti 111 nuteistųjų. Vienam iš penkių kalinių ligoniams skirtame priestate nustatytas ŽIV. Be to , anestetikai operuojant taip pat prabanga . CARANDIRU garsėjo žiauriais kankinimais. 7500 kalinių čia prižiūrėjo vos 1000 sargybinių, dirbančių keturiomis pamainomis. Tokios problemos pavertė CARANDIRU neišlaikomu. 2002 matais kalėjimas buvo nugriautas.

6. EASTERN STATE (Filadelfija, JAV)

1829 metais Filadelfijoje duris atvėrę pataisos namai EASTERN STATE vadinami pirmuoju oficialiu kalėjimu pasaulyje. 14 ir 15 blokai, kuriuose įkalinimo bausmes atliko žiauriausi nusikaltėliai, buvo pastatyti ir dekoruoti pačių kalinių rankomis, todėl įprastos kalėjimo kameros savo interjero detalėmis akivaizdžiai skyrėsi nuo minėtųjų. Vienoje tokių kalėjo ir garsusis italų mafijos krikštatėvis Al Capone. 1971 matais uždaryta ir nuo 1994 metų savotiškų muziejumi tapusi įkalinimo įstaiga.


5. KRESTY (Sankt Peterburgas, Rusija)

Rusijos kalėjimai užsitarnavo labiausiai perpildytų kalėjimų pasaulyje reputaciją. Žymiausias jų – Sankt Peterburge esantis KRESTY kalėjimas. Oficialiai šiame kalėjime bausmę atlikti gali 3 tūkst. nusikaltėlių, tačiau čia visuomet kali ne mažiau nei 10 tūkst. kalinių.

4. LEOBENAS (Austrija)

Austrijoje esantis LEOBENO teisingumo centras įvardijamas kaip patraukliausiu įkalinimo įstaiga pasaulyje. Prieš keletą metų suprojektuotas statinys dvelkia modernumu ir iš stiklinės išorės, ir iš minimalistinio, bet spalvingo vidaus. 205 kalinius vienu metu galintis apgyvendinti kalėjimas vadinamas svajonių nelaisvės vieta, kurios nusikaltėliams netgi pavydi laisvėje prastesnėmis sąlygomis gyvenantys piliečiai.

3. LA SABANETA (Venesuela)

Venesuelos kalėjimo institucijos skirtos apgyvendinti 15 tūkst. kalinių, tačiau valstybės ir žmonių skurdas verčia jose laikyti net 25 tūkst. Kai kurie kaliniai turi miegoti hamakuose tarp vamzdžių, o kiti, turintys daugiau įtakos ir pinigų, mėgaujasi erdvesniais kambariais – kalėjimo korupcijos rezultatas. Smurtas – ypač didelė problema, kadangi 150 kalinių tenka tik vienas prižiūrėtojas. 1994 m. susišaudyme mirė net 108 kaliniai. Nuo to laiko smurtavimo nesumažėjo. Vien 1995 m. buvo nužudyti 196 ir sužeisti 624 kaliniai.


2. SAN PEDRAS (Bolivija)

Keisčiausias pasaulio kalėjimas yra Bolivijoje. SAN PEDRO kalėjime nuteistieji turi susimokėti nuomą už kamerą. Jie taip pat dirba. Nemažai tėvų ir vaikų gyvena su nuteistaisiais. Be to, gido lydimiems turistams leidžiama apžiūrėti kalėjimą tiek iš vidaus, tiek iš išorės, o norintieji už nedidelį mokestį gali likti nakčiai. Negana to, turistai gali įsigyti kokaino iš pačių kalinių, sakoma, jis čia yra pats gryniausias ir pigiausias visoje Bolivijoje.

1. TADMORAS (Sirija)

Sirijoje esanti TADMORO kalėjimas dėl begalinio žiaurumo pasaulyje garsėja kaip mirties ir pamišimo karalystė. 1980 metais per vieną birželio dieną komadosų būrys nužudė apie 500 kalinių. Nuteistiesiems kankinti čia naudojami viduramžius menantys metodai: keli kaliniai buvo užmušti aštriu kirviu ir sukapoti dalimis, kiti surišti virve ir užtampyti iki mirties, dar viena grupele negailestingai sumušta metaliniais strypais. Aukos pasirinktos visiškai atsitiktinai: nepaisyta, kaltas žmogaus ar ne.

Tagged in:

,