Šiame straipsnyje nagrinėsime: televizorių kainas, kokio dydžio televizorius jums labiausiai tinka, ekranų tipai – jų pliusai ir minusai bei kas yra HD televizija.

Kai nežinome nieko – pasirinkimą lemia kaina

Gamintojas ir įstrižainės dydis dažnam pirkėjui yra nulemiantys kriterijai, perkant televizorių, tačiau gamintojai savo gaminius skirsto į klases, o šios kainas pakoreguoja, skiriasi kontrastai, raiška, skleistinės dažniai. Tarkim 4 klasės Samsung 19“ ir 26“ LCD televizoriaus kaina skiriasi apie 500 Lt arba vos 100 Lt nuo 5 klasės to paties gamintojo televizoriaus. Kai kurie tos pačios klasės ir vienodų įstrižainių modeliai skiriasi keliais šimtais litų. Pateiktoje lentelėje orientacinės kainos ir įstrižainės bei funkcijos. Įdomu, tai jog maksimalus dydis parduodamas Lietuvoje – 52“(132 cm) (yra ir 60″), o LED technologijų televizorių galima įsigyti, jei biudžetas didesnis nei 3000 Lt.

Taigi, kelios taisyklės, kurias reiktų žinoti:

  1. Kaina – ribos kurios apsprendžia žemiau išvardintus kriterijus. Didesnė kaina, platesnės galimybės ir funkcijų gausa, bet reikia žinoti ar jomis naudosimės.
  2. Įstrižainė – kuri labiausiai tinka jūsų kambariui (nei per didelė, nei per maža)
  3. Ką žiūrėsite? Jei prioritetas televizija – tuomet HD ready (720p) pakaks ir neverta dairytis Full HD (1080p)- kurią pajusite žiūrėdami tik aukštos kokybės DVD filmus, nors televiziniai animaciniai filmai bus gražesni,  o HD animacija tiesiog įspūdinga.
  4. Ekrano tipas: LED, LCD ar Plazma.
  5. Papildomos funkcijos: jungtys audio, kino sistemoms.
  6. Blizgučiai: Wifi, LAN, Bluetooth, Blu-ray, Interneto naršyklės (ne tik orams, ar horoskopams)

Taigi, pirminis atrankos faktorius renkantis televizorių – kaina. Trumpai paanalizavus, ką galima įsigyti internetu ar parduotuvėse, reikia pastebėti, kainų ribos  neapsprendžia įstrižainės dydžio ar ekrano technologijos, o skirtingas gamintojas pridėjęs vaizdo ir audio gerinimo sistemų kainą pakels ir nebe susigaudysi – kur kuris geresnis.

Kaina, Lt Įstrižainė Technologija Funkcijos ir galimybės
300-600; 800 -1000 14-20“ – kin.19-24“ LCD Kineskopiniai, LCD HD Ready, 50Hz
1000-2000 26“- 32“ LCD, plazma HD ready,nuo 50 Hz Full HD, USB, 2 HDMI
2000 – 3000 32“ -46“ LCD, plazma Full HD, 100Hz USB, HDMI
3000 – 4500 32“-46“ LCD, Plazma, LED Full HD; 100 – 240 Hz; USB 3-4 HDMI
4500 – 8500 46“-52 LCD, Plazma, LED Full HD; 100 – 240 Hz; 3-4 HDMI, Wifi, interneto naršyklė

Vis dar galima įsigyti kineskopinių televizorių, kurie sakyčiau atgyvena šiandieninėje rinkoje ir iškraipo kainas bei supratimą apie kokybiškus ir ateities televizorius.  15“ (38cm) Tauro televizorius kainuoja apie 300 Lt, tuo tarpu 19“ (48 cm) LCD televizorių su skaitmeniniu imtuvu galima įsigyti už 800 Lt. Kineskopiniai televizoriai priima tik analoginės televizijos signalą, o nuo 2012 Lietuvoje bus transliuojama jau tik skaitmeninė televizija. Tokiems televizoriams reikės pirkti imtuvą priedėlį, o tai kainuos vos ne tiek, kiek pats televizorius kainavo. Šio tipo televizorius pamirškim ir prie jų nebegrįžkim.

Televizoriaus kainą nulems gamintojo, brand’o pavadinimas SONY televizorius kainuos daugiau nei LG televizorius, tačiau ir gausite šiek tiek daugiau. Tarkim garantija 2 metų ir 1 metų, daugiau papildomų sistemų ir funkcijų, tačiau Sony teks sumokėti ir už vardą. Toshiba televizoriai gali pasirodyti ir neįperkami, kai kuriems vartotojams, užtat Samsung su plačiu prekių asortimentu dažnai kovą laimės. Reziumuojant, – svarbiausia – jūsų poreikiai. O kaina negarantuos jums, jog nusipirksite patį blogiausią variantą, net jei skirsite 1000 Lt arba dvigubai daugiau, apie tai skaitykite toliau.

42 istrizaineTelevizoriaus įstrižainė

Kai jau nuspręsite, kokią sumą pinigų skirsite šiam buitiniam prietaisui, reikėtų pagalvoti apie televizoriaus įstrižainę. Paprastai didesnės įstrižainės ekranas lemia ir didesnę kainą, tačiau žiūrėjimo malonumą šiuo atveju lemia įstrižainės santykis su sėdėjimo vieta ir atstumu iki televizoriaus. Teisingai pasirinktas televizoriaus dydis nulems paveikslėlių ryškumąkontrastus. Jei sėdite arti televizoriaus, tuomet jums labiausiai tinkamas mažos įstrižainės televizorius, taip sutaupysite pinigų. Tuo tarpu pasirinkę didelio ekrano televizorių bei sėdėdami  per arti – rezultatas nedžiugins, vaizdas labiau vargins. Rodomas vaizdas bus suspaustas, žiūrint kitu kampu ištemptas – taigi jis bus iškraipytas ir su realiu vaizdu neturės nieko bendra.

Mažesnės įstrižainės televizorius rekomenduojame statyti virtuvėje, ar miegamojo kambariuose, o didesnius paprastai didesnėje patalpoje svetainėje.

Plačiaekranių televizorių žiūrėjimo atstumas

Rinkoje parduodami televizoriai yra plačiaekraniai (wide screen 16:9) HDTV (didelės raiškos skaitmeninė televizija). Lentelėje pateikti duomenys: atstumas nuo televizoriaus iki taško iš kurio bus žiūrima. Kaip apskaičiuoti? Taisyklė labai paprasta, prie paprasto televizoriaus turite sėdėti ne arčiau kaip dviejų įstrižainių atstumu, o su plačiaekraniais televizoriais mažiausias atstumas 1.5 karto, maksimalus 3 kartai.  Plačiaekraniai televizoriai rodo didelės raiškos DVD ir HDTV ir vaizdas palyginti su analogine televizija yra ryškesnis, aiškesnis, platesnė spalvinė gama priartina prie realaus, tikroviško vaizdų perteikimo. HDTV plačiaekraniai televizoriai primena kino teatrą, kai sėdi per arti vaizdas atrodo išgaubtas ir suspaustas arba nematai visumos kai per toli – nebe toks kokybiškas ir ryškus. Tas pats ir su televizoriais, jei sėdėsite per toli nei 3 kartus nebeliks tikroviškumo ir svaiginančio jausmo.

Įstrižainė Minimalus žiūrėjimo atstumas Maksimalus žiūrėjimo atstumas
19“ (48 cm) 72 cm 144 cm
26“ (66 cm) 101 cm 198 cm
30“ (76 cm) 116 cm 232 cm
32“ (81 cm) 122 cm 240 cm
37“ (94 cm) 141 cm 282 cm
42“ (107 cm) 162 cm 320 cm
46“ (117 cm) 176 cm 351 cm
50“ (127 cm) 192 cm 381 cm
52“ (132 cm) 198 cm 396 cm

Jei jūsų namuose ne plačiaekranis (16:9) televizorius, o 4:3 ši taisyklė negalioja, tuomet rekomenduojama sėdėti nuo televizoriaus 2 kartus toliau nei yra įstrižainė.

Televizoriaus dydis ir jūsų kambarys

Paprastai mažesni nei 30 colių (76 cm) televizoriai yra skirti miegamiesiems ar virtuvėms. Svetainėje ar kambaryje kuriame nuolat būname ir praleidžiame vakarus renkamės didesnius televizorius. Lietuviškos svetainės svetainei nelygios (butas, namas, salės ir t.t.), todėl nereikėtų pamiršti įstrižainės ir žiūrėjimo atstumo taisyklės.
Jei ketinate prie televizoriaus prijungti namų kino sistemą, įsitikinkite ar pasirinktas televizorius tinkamas visais akspektais, plius reikėtų palikti nuo sienos keletą centimetrų televizoriaus ventiliacijai. Jei vietos turite daugiau, gal būt įsigysite televizoriaus stalelį, kuriuose sukomplektuotos vietos būna televizoriaus priedams: media dvd grotuvams, vieta laidams, jungčių blokai.

Ekranų tipai: LCD, Plazminiai ir LED

Skystųjų kristalų ir plazminiai televizoriai yra aptakūs, ploni, modernūs ir pajėgūs rodyti įspūdingus raiškiuosius vaizdus su puikiu garsu. Bet kuri technologija jums tinkamiausia?

Plazminis televizorius. Plazminiai televizoriai yra plokščiaekraniai (CRT išgaubti) televizoriai, kuriuose naudojama laidžioji plazma sukurti spalvotą šviesą. Plazmos dujos kiekviename papildomame pikselyje reaguoja su fosforu ir skleidžia ryškias spalvas bei išskirtinai aiškų vaizdą. Ši technologija sugeneruoja savo šviesą ir užtikrina išskirtinį kontrastingumo santykį bei tolygesnį, ryškesnį, „high-motion“ vaizdą. Tai viena iš priežasčių, kodėl, kai kurie naudotojai renkasi plazminius televizorius žiūrėti sporto įvykius ir veiksmo filmus. Plazminiai televizoriai taip pat žinomi kaip perteikiantys gilią ir sodrią juodą spalvą, tiksliai atkartojantys spalvas, todėl ypač tinkami žiūrėti filmus, kai juose dominuoja tamsios scenos.

Dėl kelių priežasčių daugelis ekspertų nurodo, kad plazminiai televizoriai yra geresnis pasirinkimas namų kino aplinkai, nes pirmiausia jie geriau veikia skirtingo valdomo apšvietimo aplinkose, pvz.: namų kino patalpose. Antra plazminių televizorių matomumo kampas yra šiek tiek platesnis nei skystųjų kristalų televizorių (LCD), todėl nesvarbu, kur sėdite patalpoje, galite mėgautis tiksliu ir ryškiu vaizdu.

O minusų taip pat yra. Pirmiausia tai elektros energijos sunaudojimas, bei ribota eksplotacija iki 10 metų. Pasirodžius šiai technologijai buvo kalbama tik apie 5 metus. Laikui bėgant gali atsirasti juodų dėmelių – dėl nebeaktyvios ir užgesusios plazmos. Kitas minusas, plazma įsimena vaizdą, todėl ilgai žiūrėjus vieną televizijos kanalą, šios logo perjungus gali matytis ir nedingti kelias valandas.

Skystųjų kristalų televizorius arba LCD technologija. LCD televizoriai yra skaitmeniniai su fiksuotų pikselių struktūra. Kiekvienas pikselis turi tris papildomus raudonos, žalios ir mėlynos spalvos pikselius. Vaizdas plokščiame LCD ekrane sukuriamas fono apšvietimu už ekrano. Vaizdas sklinda per poliarizuojantį filtrą, ir kiekvieno papildomo pikselio maži kristalai sukuria skirtingo lygio ryškumą.

Vienas iš LCD ekranų privalumų yra platus jų dydžių pasirinkimas (nuo 15 iki 55 colių įstrižainės). Mažesnieji LCD televizoriai siūlomi kaip 4:3 ir plačiaekranio vaizdo santykio variantai.

LED technologija – vaizdo kokybės ir ypač plono dizainorevoliucija, ateities technologija, kuri vis dar kuriami ir tobulinama. Prieš metus CES parodoje buvo pristatyti OLED ekranai, bet šie kol kas dar labai brangus ir Lietuvos rinkai nepristatomi.  LED tipo ekranai skirstomi į pilnai padengtu LED ir dalinai: Edge-lit ir Full Array. Edge-lit apšviečia kraštus, todėl LED TV būna labai plonio viską apšviečiantis  Full Array pastorėja ~ 5cm, bet teoriškai yra daug galingesni ir aišku brangesni.

Vaizdo kontrastai, žymimi aprašymuose daug didesni skaičiais, bet gamintojai juos taip iškraipo, kad į juos geriau ir nežiūrėti. Visi rašo dinaminį kontrastą, ir patį maksimaliausią, todėl tais skaičiukai geriau nesivadovauti, o žiūrėti sava akimi, jei perkate parduotuvėje.  Philips, LG gamintojai televizorių specifikacijose dažnai nurodo tikruosius skaičius – “statinį kontrastą”, bet tampa ne tokiais patraukliais vartotojui, kai kiti rašo dinaminį 3 – 10 kartų didesnį. Vaizdo kontrasto santykis  nuo 2 000 000:1 iki 8 000 000:1 – būdingas tik LED televizoriams.

Naujausia LED foninio apšvietimo technologija leidžia perteikti šiuo metu skaidriausią, ryškiausios juodos ir realistiškiausių spalvų vaizdą.  LED užtikrina ypatingai sodrią juodą spalvą, o balti vaizdo plotai yra aiškūs ir puikiai įžiūrimi.  Kai kuriuose televizoriuose galime rasti atskirų LED segmentų, kurie esant tamsioms scenoms užgęsta. LED fono apšvietimas leidžia pagaminti ypač ploną televizorių, kurį galima kabinti ant sienos kaip paveikslą. LCD ekranai taip pat kabinami ant sienos, tik šie yra 5 – 8 cm pločio.

EKO . LED televizorių energijos sąnaudos yra virš 40 proc. mažesnės lyginant su LCD televizoriais. LED televizoriuose įdiegti optimalūs energijos taupymo režimai, sumažinantys kristalų apšvietimo intensyvumą. Tuo pačiu metu nenukenčia atkuriamo vaizdo kokybė, matomi sodrūs ir tikroviški vaizdai.
LED matricose nėra gyvsidabrio, todėl šie televizoriai nekelia žalos aplinkai.

Kaip veikia raiškioji HDTV televizija?

Raiškiosios televizijos pasaulyje galima rinktis iš dviejų galimybių: televizorių su įmontuotu skaitmeniniu derintuvu (HDTV) ir televizorius (HD monitorius) su atskirai prie jų naudojamais skaitmeniniais derintuvais. HD monitoriai ir HD televizoriai siūlo aukščiausio lygio skaitmeninės televizijos vaizdą ir garsą, maždaug penkis kartus detalesnį vaizdą nei analoginėje televizijoje.
Skaitmeninio televizoriaus vaizdas kur kas didesnės skyros nei analoginio. Beveik visi skaitmeniniai televizoriai gali rodyti progresyvaus nuskaitymo DVD (480p) ir HDTV (dažniausiai 1080i) visa skyra, o analoginiai televizoriai to pasiūlyti negali. Turėdami skaitmeninį televizorių mėgausitės puikia vaizdo kokybe ir patirsite tikrąjį pramogų malonumą namuose.