Švedų koncerno „IKEA“ užsakymu, Jungtinės Karalystės ekspertai parengė virtuvės, kokia naudosimės 2040 metais, modelį.

Konsultacinė kompanija iš Londono „The Future Laboratory“ koncepcinį ateities virtuvės dizainą pristatė 2010-ųjų liepos mėnesį. Autorių teigimu, dirbdami su šiuo projektu jie atliko „kokybinį bei kiekybinį tyrimą ir analizę“, vartotojų bei ekspertų apklausą, daug dėmesio skyrė vizualiesiems ir technologiniams virtuvės sprendimams kurti. Minėtoje apklausoje dalyvavo 1 895 įvairiose Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos vietovėse gyvenantys žmonės. Jų amžius svyruoja nuo 18 iki 65 metų. Su malonumu pristatome Tau šio kruopštaus darbo rezultatus.

Ekspertai tiki, kad 2040 metais virtuvė bus ne tik maisto ruošimo vieta, bet ir taps asmeniniu treneriu, dietologu, psichologu ir kone geriausiu draugu. XXI amžiaus virtuvė adaptuosis prie nuolat kintančio energijos bei maisto medžiagų poreikio ir paprasčiausiai – prie Tavo nuotaikos. Be to, ji bus tiesiog „prikimšta“ aukštųjų technologijų įrenginių, bet neterš aplinkos. Pažvelkime į tokios „IKEA“ virtuvės modelį „Intuitiv“.

Įsivaizduokime, kad atsibundi vieną ankstyvą 2040 metų pavasario rytą ir žengi į savo neseniai įrengtą virtuvę. Čia įmontuoti „smegenų bangų davikliai“ (taip, jie taip ir vadinami „IKEA“ pranešime spaudai; mes manome, kad tikriausiai tuomet bus naudojami elektroencefalografai) akimirksniu sugeneruos ir išanalizuos informaciją apie Tavo savijautą bei nuotaiką. Pavyzdžiui, jei Tave kankina žvėriškai sunkios pagirios, patalpa pritems, o virtuvė pasiūlys „gydančiųjų“ valgių ir gėrimų. Atsižvelgiant į dienos metą ar darbotvarkę (kuri bus pažymėta Tavo išmaniajame telefone), sienos galės skleisti aktyvizuojančius, raminančius ar tonizuojančius aromatus, ir taip padės pasiruošti, tarkim, intensyvioms deryboms ar suteiks jėgų treniruotei sporto salėje.

Ateities šaldytuvas patiekalus rekomenduos pagal atitinkamas aplinkybes, tam pasitarnaus trimatis sensoriniu būdu valdomas monitorius, įmontuotas šaldytuvo durelėse, o trimatis spausdintuvas (tokie jau dabar gali nuveikti nemažai, tad ateityje tikrai nustebins dar ne tokiais stebuklais) greitai „suteps“ sumuštinį. Remdamasis virtuvėje įmontuotais sensoriais, šaldytuvas griežtai kontroliuos vitaminų atsargas bei primins apie jų trūkumą. Be to, su Tavimi pasisveikins net ir halograminis vyriausiasis virėjas – kad ir jaunos Emily Watson (kokia ji buvo gūdžiais 2010-aisiais) pavidalu, ir pasiūlys porą receptų, parinktų pagal Tavo būklę. Beje, purvintis rankų virtuvėje neteks – daugiau nei trečdalio (41 %) apklaustų britų manymu, 2040 metais mums nebereikės gaminti maisto patiems – viską atliks robotizuotos sistemos.

„The Future Laboratory“ suprojektavo ir dar du alternatyvius virtuvės modelius: komplektas „Elementara“ siekia ambicingų ekologiškos aplinkos bei energijos taupymo tikslų (pasirodo, tai aktualu net 44 proc. apklausos dalyvių), o variante „Skarp“ pateikiami sudėtingi technologiniai sprendimai.

„Elementara“ – atgal į gamtą

Šis modelis išsiskiria tuo, kad tokia virtuvė daugeliu atžvilgių bus savaime apsirūpinanti – dauguma produktų bus auginami tiesiog toje pačioje patalpoje. Tačiau nebūgštauk, čia nebus nė grumstelio žemių, nes ateitis priklauso hidroponikai (sodininkystės „be purvo“ metodui, kuriame visai nenaudojamas dirvožemis). Daržoves ir vaisius auginsime nedideliuose „šiltnamiuose ant lentynų“ arba galėsime rinktis į sodą pereinančią virtuvę. Žinoma, draugiškoje aplinkai virtuvėje neapsieisime be talpyklų atliekoms, kuriose jos bus rūšiuojamos, utilizuojamos ir ruošiamos antriniam panaudojimui, bei vandenį taupančios praustuvės ir vandentiekio sistemos.

„Skarp“ – beveik išmanioji virtuvė

Šioje virtuvėje sprendimai priimami beveik be Tavo dalyvavimo. Tereiks tik spūstelėti mygtuką, o galbūt pakaks tik garsiai ištarti savo pageidavimą arba tiesiog apie jį pagalvoti. Savo stiliumi ir technologijomis tokia virtuvė yra panaši į dabartinį „iPad“ tipo planšetinį kompiuterį. Joje bus naudojamos tokios medžiagos, kurių paprasčiausiai nebereikės valyti, nes jos tuo „pasirūpins“ pačios. Įsivaizduok, kad esi darbe ir užsimanai jautienos didkepsnio. Toliau viskas labai paprasta – jungiesi prie interneto, siunti komandą savo virtuvei, o ji tiksliai Tavo grįžimui namo pagamina Tavo mėgstamą vidutiniškai keptą kepsnį.

Pažiūrėk atidžiau į paveikslėlį ir pamatysi:

1) Maistas auga ant lentynėlės, nėra dirvos (hidronika).
2) Tam tikri patiekalo ingredientai spausdinami trimačiu spausdintuvu.
3) Šaldytuve įmontuotas 3D monitorius su sensoriniu valdymu.
4) Sensorinis čiaupas taupo vandens išteklius.
5) Savaime išsivalantis paviršius.
6) Maistinių medžiagų sudėties nustatymo įrenginys.
7) Nuotoliniu būdu valdoma krosnelė.
8 ) Sulankstomos lentynos.
9) Stumdomos keičiamo aukščio spintelės.
10) Išmanusis energijos monitorius.
11) Genetiškai modifikuotas maistas Tavo vakarienei.
12) Lentelės ir staliukai taupo vietą.

Tagged in:

,