1. Pats trumpiausias pasaulyje karas, kilęs tarp Zanzibaro ir Britanijos 1896 m. rugpjūčio 25d., truko tik 35 minutes.
2. Kosminiai metai trunka tiek laiko, per kiek Saulė apskrieja Paukščių Tako galaktikos centrą. Tai yra apie 225 milijonai metų.
3. Žemė arčiausiai Saulės būna žiemą, o toliausiai nuo jos – vasarą.
4. Žaibas 5 kartus karštesnis negu Saulė.
5. Kometos uodega visuomet nukreipta į priešingą nuo Saulės pusę. Taip yra dėl to, kad dulkes ir dujas tolyn nubloškia Saulės spinduliavimas (Saulės vėjas). Kai kometa skrieja tolyn nuo Saulės, jos uodega nutįsusi priekyje.
6. Garsus lietuvių dailininkas ir kompozitorius M.K.Čiurlionis yra pasakęs: „Pasaulį vaizduojuos kaip didelę simfoniją.”
7. Šveicarų astronomas R.Volfas 1848m. Saulės aktyvumą pradėjo vertinti pagal
8. Saulės dėmėtumą. Vidutiniškai Saulės aktyvumo minimumai ir maksimumai kartojasi kas 11,1 metų.
9. Astronomai teigia, kad mūsų Saulės gyvavimo trukmė – apie 10 mlrd. metų, iš kurių apie 4,6 mlrd. jau prabėgo.
10. Jurijus Gagarinas pakilo į kosmosą kosminiu laivu „Vostok”.
11. Pulsaras – greitai besisukanti neutroninė žvaigždė, spinduliuojanti radijo bangas.
12. Kad įveiktų Žemės traukos jėgą, raketa turi įgyti apie 40 000 km/h arba 11,2 km/s greitį. Jis turi būti ne mažesnis už išsiveržimo greitį.
13. Kosminis laivas „Challenger” sprogo 1986-01-28, prabėgus tik 78 sekundėms nuo starto. Priežastis – kieto kuro raketų defektai, apie kuriuos buvo žinoma jau seniai.
14. Edmundas Halis (1656-1742)tiksliai numatė jo vardu pavadintos planetos sugrįžimą – ji pasirodė praėjus 16 metų po jo mirties.
15. Saulė apie savo ašį iš vakarų į rytus apsisuka maždaug per 25 Žemės paras.
16. NASA buvo skubiai įsteigta 1958m. po vadinamo „Sputniko šoko”, kai 1957-10-04 TSRS išvedė į orbitą pirmąjį kosminį palydovą „Sputnik 1”.
17.Saulę galima palyginti su milžiniška jėgaine, kurios viduje nuolat vyksta branduolinės reakcijos. Jų metu temperatūra pakyla iki 15 mln Celsijaus laipsnių.
18. 1952 m. anglas Jack Odell pagamino mažą žalvarinį automobiliuką ir įdėjęs į gražią dėžutę padovanojo savo dukrai. Tai buvo automobilių modeliukų pradžia.
19. Didžiausias garsas buvo išgautas NASA laboratorijoj ir siekė 210 decibelų. Tokiu garsu galima pramušti skyles kietose medžiagose.
20. Vyrus žaibas nutrenkia 6 kartus dažniau negu moteris.
21. Neutroninės žvaigždės tankis toks didelis, kad vienas šaukštelis svertų daugiau nei viso pasaulio žmonės.
21. Jei Saulė būtų kaip tinklinio kamuolys, tai Jupiteris būtų kaip golfo kamuoliukas, o Žemė – kaip žirnis.
22. Jeigu Saulės skersmuo būtų 1 cm, tai artimiausia žvaigždė būtų už 287 kilometrų nuo jos.
23. Yra legenda, kad gulbės gieda giesmę vieną kartą gyvenime prieš pat mirtį, iš čia ir kilęs posakis „gulbės giesmė“, nusakantis paskutinį veiksmą ar atsisveikinimą. 24. Tačiau iš tikrųjų, gulbės negieda.
24. Vidutinio dydžio lietaus lašas krinta maždaug 11 km/h greičiu.
25. Akimirka yra 1/100 sekundės dalis.
26. Viena kalorija yra šiluminis kiekis, kurio užtenka vienam gramui vandens pakilti vienu laipsniu.
27. Kanarų salų vardas kilęs iš lotyniško žodžio canis – šuo. Romėnų mokslininko Plinijaus pasakojime apie tas salas minimos gaujos laukinių šunų, kurių ten esą pilna. Todėl tas salas ir imta vadinti Canaria.
28. Drabužius gadina tik kandžių vikšrai. Suaugusios kandys audiniams visiškai nekenksmingos.
29. Kečupą į Ameriką atsivežė imigrantai kinai. Jie vadino jį ke-tsiap.1869m. tą padažą aptiko Henris Džonas Heincas.
30. Kleopatra nebuvo ypatinga gražuolė, bent jau lyginant su dabartinių manekenių idealu. Jos nosis buvo gerokai per ilga, ir visa išvaizda veikiau didinga nei graži, kiek galima spręsti iš to meto portretų. Ji labiau traukė vyrus žavesiu ir išmintimi.
31. Koalos užauga iki pusės metro ilgio. Jos gyvena Australijos rytuose ir minta daugiausiai eukaliptų pumpurais ir jaunais ūgliais.
32. Papūgžuvė, gyvenanti sekliuose atogrąžų vandenyse, yra labai stipri, ji lengvai sutrupina netgi akmeninius koralų skeletus.
33. Iki šiol yra atrasta ir įvardinta apie 2 milijonai organizmų rūšių. Du trečdaliai augalų, 90% pusbeždžionių, 40% plėšriųjų paukščių ir 90% vabzdžių gyvena atogrąžose. Manoma, kad drėgnuosiuose atogrąžų miškuose gyvena daug daugiau rūšių( turbūt iki 30 milojonų), bet jos iki šiol nesurastos.
34. Pietų Amerikos dykumose auga nuostabus augalas, vadinamas keliautoju. Kai jis pajunta sausrą, ištraukia savo šaknis iš dirvos, susisuka i kamuoliuką ir leidžiasi nešti vėjo tolyn. Kai pajunta, jog esti pakankamai drėgnoje dirvoje, šaknis išleidžia ir auga toliau, kol vėl pasidaro per sausa ir iškeliauja.
35. Drugiai danaidės pajunta artėjantį rudenį ir pradeda trauktis į pietus, kur dar yra maisto išteklių.
36. Manoma, kad pirmieji džiną pradėjo gaminti olandų vienuoliai, kurie tikėjo, kad kadagių trauktinė gali išgydyti nuo maro.
37. Gilioje senovėje sakė buvo naudojama kaip ritualinis sintoistų gėrimas. Jis buvo skirtas dievybėms,norint šioms įsiteikti.
38. Portveinas pradėtas gaminti XVIII a., kuomet portugalų vyndariai pastebėjo, kad kuo stipresnis vynas, tuo geriau jis laikosi.Į vyną buvo pilamas spiritas, naudojamas konjako gamyboje.
39. Kagoras, kaip ir dauguma vynų yra prancūziškos kilmės.Jo pavadinimas kilęs iš Prancūzijos miesto Kaoras (Cahor) vardo.Kagoru imtas vadinti dėl rusiškos pavadinimo transkripcijos.
40. Sudėję visų kraujagyslių ilgį, gautume apie 150 000km ilgį.
41. Naudojantis imtuvu GPS (Global Positioning System) galima priimti daugelio palydovų signalus ir apskaičiuoti buvimo vietą.
42. Smauglys pradžioje gana laisvai apsivynioja apie auką, bet sulig kiekvienu grobio atsikvėpimu kilpa užsiveržia vis labiau, kol pagaliau sustoja aukos kraujotaka ir kvėpavimas. Ir visa tai vyksta iš lėto.
43. Uodega barškindama barškuolė įspėja priešą. Ir jei priešas sprunka, barškuolė negelia.
44. Gyvatės neturi klausos; jeigu jos ir pajunta garso bangas, tai tik netiesiogiai per grunto virpesius, bet ne tiesiai per orą. Taigi kerėtojo gyvatė linguoja ne pagal jo grojimą – jos galva tik atkartoja fleitos judesius.
45. Gyvatė judriu liežuviu moja orą į save ne tam, kad atsivėdintų, bet kad geriau užuostų grobį. Nosį gyvatei atstoja vadinamas Jakobsono organas, esantis gomurio priekio įdubime. Ten yra vadinamojo uoslės epitelio, jo link gyvatė ir gena kvapiąsias molekules, kyščiodama liežuvį.
46. Tik apie 400 gyvačių rūšių iš maždaug 2500 žinomų yra nuodingos (turi nuodingus dantis). O iš tų 400 tik devynios veisiasi Europoje ir tik dvi – paprastoji angis ir aspinė angis – Vokietijoje.
47. Majai labai mėgo kramtyti čiklę – sutirštėjusias Centrinės Amerikos medžio Manilkara zapota pieno sultis, iš kurios su įvairiais priedais ir mūsų laikais dažnai gaminama kramtomoji guma.
48. Ir senovės graikai turėjo kramtomąją gumą – mastikinės pistacijos dervą: kramtė ją dantims valyti ir burnos kvapui pegerinti.
49. Stebuklingas vitamino E poveikis egzistuoja tik gamintojų reklamoje ir pirkėjų vaizduotėje. Papildomos vitamino E dozės, kurias suvartojame viršydami būtiną jo kiekį, gaunamą su maistu, naudingos ne tiek mūsų kūnui, kiek mūsų vaistininkui.
50. Špinatai nė vienu atomu geliežies nepranoksta daugumos kitų maisto produktų. Jeigu jūrininkui Popajai sustiprėti labiausiai būtų reikėję geležies, jis verčiau būtų valgęs ne špinatus iš skardinės, o pačią skardinę.

Tagged in:

,