Žmonės ar gyvūnai, kurių plaukai, akys ir oda iš prigimties neturi spalvos vadinami albinosais. Tokie gali būti gyvūnai, augalai ir bet kurios rasės žmonės. Jų organizme nėra pigmento, arba spalvinančios medžiagos, kurią daugelis mūsų turime ir kuri mus apsaugo nuo ultravioletinių spindulių.

Pigmentų esama įvairiausių atspalvių: pavyzdžiui, žydros, rudos ar žalios akys; įvairiaspalvės papūgos plunksnos; zebro ar rainos katės dryžiai. Oda įgauna spalvą nuo tamsaus pigmento, vadinamo melaninu. Kaukaziečiai ar baltaodžiai turi jo mažiau nei juodaodžiai. Albinosai jo visiškai neturi. Jų oda turi rausvą atspalvį, nes pro ją persišviečia kraujagyslės. Jų plaukai balti kaip sniegas. Vasarą jie turi nešioti akinius nuo saulės, nes pigmentas nesaugo jų akių nuo stiprios saulės spindulių. (Dėl tos pačios priežasties žydraakiai dažniau užsideda akinius nuo saulės nei rudakiai, nes jų akyse mažiau pigmento.) Spalvą genetiškai perduoda jūsų tėvai. Albinosų vaikai neturi pigmento. Kai kurių albinosų vaikai gimsta su pigmentu, tačiau jiems gali gimti albinosai, nors kartais to neatsitinka kelioms kartoms. Yra ir augalų albinosų. Jiems trūksta chlorofilo, žaliojo pigmento. Negalėdami maitintis šie augalai greitai žūsta. Žmogui albinosui- didžiausia problema yra bendruomenė, ypač kančia, esant kitokiu-paauglystės metais. Gyvūnai albinosai neturėdami maskuojamosios apsaugos ir ryškiai išsiskirdami iš gentainių būrio labiau atkreipia į save plėšrūnų dėmesį. Jie pirmiausiai tampa aukomis. O plėšrūnai albinosai negali nepastebėti prisėlinti prie savo grobio ir todėl dažnai lieka alkani. Be to, nederėtų pamiršti, kad išvaizda atlieka svarbų vaidmenį ir gyvūnų pasaulyje poruojantis, tad tokie išblukę albinosai vargu ar pelnys savosios rūšies patelių prielankumą, nes visada pirmenybę jos teikia ryškiaspalviams patinams. Albinosai Afrikoje laikomi stebuklingais, šimtai jų nužudomi dėl organų– manoma, kad jie turi stebuklingų galių ir naudojami burtams, maldoms, bei juodajai magijai. Su šiuo reiškiniu dažniau susiduriama labiau į šiaurę nutolusiose žemyno šalyse, įskaitant Tanzaniją, ten vyriausybė net išleido specialius įstatymus, siekdama kovoti su šia problema. Ten albinoses mergaites vyrai prievartaudavo, tikėdamiesi išsigydyti AIDS. Aukų kraują, plaukus ir genitalijas pasiimdavo žiniuoniai, teigiantys, kad jie atneš laimę. Buvęs Pietų Afrikos politikas, pats albinosas, Lawrence‘as Mthombeni sakė: „Juodaodžių bendruomenėse tikima, kad albinosai ne miršta, o išnyksta. Tai netiesa. Pažiūrėkite į mane – mano tėvas buvo albinosas. Jis mirė, aš žinau, kur jo kapas.“

Didžiausia albinosų šeima gyvena Indijoje. Šeimos galva Roseturai Pullan, jo žmona Mani ir šeši jų vaikai yra “pilni” albinosai, be to, jų vyresnioji duktė ištekėjo už albinoso ir taip pat pagimdė sūnų albinosą. Tokiu būdu dabar Pullan klane iš viso yra 10 albinosų.

albinosai

Štai kaip atrodo gyvūnai, vadinami albinosais: