Šiandien mes papasakosime apie pačias gražiausias pasaulio pilis. Visos pilys buvo pastatytos be modernių technologijų panaudojimo, nepaisant to, jos stulbina mus savo grožiu, didybe ir originaliais architektūriniais sprendimais.
10. Aragonijos pilis
9. De La Pena
O dabar persikelkime į Portugaliją – čia yra ne ką mažiau graži pilis, De La Pena, arba tiesiog Pena, kaip ją vadina vietiniai gyventojai. Nacionaliniai Pena rūmai akivaizdžiai demonstruoja senovės europiečių romantizmo stilių. Sintros mieste esantys rūmai saulėtą dieną matosi net iš Lisabonos, Portugalijos sostinės. Pena rūmai – nacionalinis paminklas, įtrauktas į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą, ir vienas iš septynių Portugalijos stebuklų. Šioje pilyje dažnai vyksta įvairios valstybinės reikšmės ceremonijos ir oficialūs įvykiai, dalyvaujant ir šios šalies prezidentui. Apsilankę joje architektūros gerbėjai galės pasidžiaugti įvairių stilių mišiniu – tai ir neogotika, ir islamiškas stilius, ir neorenesansas.
8. Hohenschwangau
Gerai žinoma, kad nemažai pačių gražiausių pasaulio pilių yra Vokietijoje. Vienas ryškiausių įrodymų – Hohenschwangau pilis. Ji iškilo senovinės tvirtovės vietoje, kurią 17 amžiuje pastatė riteriai. Per savo gyvavimo laiką pilis buvo smarkiai sužalota, o Napoleono laikais visiškai sugriauta. Būdamas kronprincu, būsimas karalius Maksimilianas II atstatė šiuos griuvėsius. Restauraciniai darbai vyko 4 metus – nuo 1832 iki 1836 metų. Čia gimė ir augo būsimas karalius Liudvikas II. Čia dažnai vykdavo aukštuomenei skirti banketai, karališkos puotos ir didžiuliai riterių turnyrai.
7. Macumoto
Toliau mes keliaujame į visai kitą pasaulio dalį – Japoniją. Klasikinė japonų architektūra yra labai patraukli turistams, o šios šalies pilys yra ryškus jos įkūnijimas. Macumoto yra viena gražiausių istorinių pilių Japonijoje. Ji įkurta to paties pavadinimo mieste Nagano provincijoje, kurį galima lengvai pasiekti iš Japonijos sostinės Tokijo. Iš pradžių šios pilies vietoje buvo tvirtovė. 1550 metais Takeda ir Tokugava klanai pastatė pagrindinius jos bokštus, o visa pilis buvo pastatyta 16 amžiaus pabaigoje. Jai būdingas originalus medinis interjeras ir mūrinė išorė. Iš kitų pilių Macumoto išskiria tuo, kad pastatyta lygumoje. Macumoto pilis dažnai yra vadinama Varno pilimi, nes juodos sienos ir stogas primena šio paukščio sparnus.
6. Mont-Saint-Michel
Prancūzijos šiaurėje yra uolėta, beveik apskritos formos salelė prie Mont-Saint-Michel įlankos tarp Bretanės ir Normandijos (tiesą pasakius, ji tampa sala tik esant dideliam potvyniui). Saloje yra Viduramžių sienos ir bokštai, kaimelis, aukščiausias taškas – garsus vienuolynas, nuo seno svarbus piligrimystės objektas, turintis tvirtovę ir kalėjimą. Vienuolyno bažnyčia pastatyta 19 amžiuje, pasižymi gotika.
5. Potala
Mūsų kitas paskirties taškas – pasaulio viršūnė, Tibetas. Čia yra ryškiausias Tibeto architektūros statinys, rūmai ir šventykla, esantis Lasoje, istorinėje Tibeto sostinėje, ant Raudonosios kalvos. Tai – žinomiausias ir impozantiškiausias Tibeto pastatas. Anksčiau čia buvo Tibeto vyriausybės būstinė ir oficiali Tibeto dvasinio ir pasaulietinio valdovo Dalai Lamos rezidencija iki 1959 metų, kai vyriausybė ir Dalai Lama pasitraukė iš šalies.
Baltos ir ochros spalvų pilis su auksaspalviu stogu yra aukščiausias pastatas 3700 m virš jūros lygio įsikūrusiame mieste. Keliautojai ir maldininkai mato Potalą iš tolo ir žino, kad artėja prie šventojo Lhasos miesto. Būdama tarsi iškalta kalne, ant kurio stovi, Potala yra originaliausias Tibeto meno pavyzdys. Masyvi, bet paprasta jos architektūra tobulai dera prie kraštovaizdžio, regis, tai tiesiog kalvos, ant kurios ši pilis stovi, dalis. Stačiakampes struktūras vainikuoja statūs stogai su kraigais ir gilyn einančios kampuose užsilenkiančios pastogės, būdingos tradicinei Nepalo ir Kinijos architektūrai. 400 m ilgio ir 350 m pločio pastatas turi 13 aukštų ir pats yra 117 m, jį sudaro daugiau kaip 1000 kambarių, apie 10 000 šventyklų, 200 000 statulų ir laidojimo stupos, kur ilsisi 8 dalai lamos.
4. Alcazar de Segovia
Segovijos pilis – viduramžių pilis, išdidžiai stūksanti ant uolos Segovijos mieste, netoli nuo Madrido. Nors archeologai tvirtina, jog šioje vietoje įtvirtinimų būta dar romėnų laikais, pirmieji dabartinės pilies mūrai iškilo 1120 metais – tai buvo arabų įkurta gynybinė tvirtovė. Tik vėliau, Segovijai sugrįžus į krikščionių rankas, pilis buvo išpuošta dantytomis sienomis bei bokšteliais. Viduramžiais ši pilis buvo viena iš mėgstamiausių Kastilijos karalystės valdovų rezidencijų ir viena svarbiausių krašto gynybinių pilių. Valdovams išsikėlus į Madridą, pilis kelis šimtmečius tarnavo kaip kalėjimas, o 18 amžiuje čia įsikūrė Karališkoji artilerijos mokykla.
3. Lowenburg
Štai mes ir priėjome pačių gražiausių pasaulio pilių trejetuką. Garbingoje trečioje vietoje įsikūrė Lowenburg pilis, esanti Vilgelmšolio parke. Dar vadinama liūto pilimi. Vilhelmo IX pastatytą pilį suprojektavo karališkasis architektas Henrikas Kristofas – patyręs statytojas, kuris parengė daug panašių statinių Prancūzijoje, Italijoje ir Anglijoje. Ši pilis yra vienas pirmųjų neogotinių pastatų Vokietijoje. Užpakalinėje dalyje yra daugybė kambarių ir tiltų, o priekyje puikuojasi bokštas. Aplink įrengtas pasakiško grožio parkas, dar vadinamas savo amžiaus Disneilendu.
2. Marienburg
Marienburgo pilis − tai pilis Lenkijos šiaurėje, Pamario vaivadijoje, prie Nogato upės, pastatyta 1274 metais. Tai vienas didžiausių ir geriausiai išlikusių Viduramžių gynybinės ir rezidencinės architektūros pavyzdžių Vidurio ir Rytų Europoje, vienas monumentaliausių bei įspūdingiausių plytinės gotikos ansamblių Europoje, tiesiogiai susijęs ir su viduramžių Lietuvos istoriniais įvykiais. Antrojo pasaulinio karo metu buvo sugriauta beveik pusė viso pastato, tačiau daugiausia nuostolių pilis patyrė dėl 1959 metais kilusio gaisro. Šiuo metu pilyje įkurtas muziejus, veikia parodos, rengiami spektakliai.
1. Neuschwanstein
O štai ir mūsų nugalėtojas – pirmoji vieta. Visuotinai pripažįstama, kad gražiausia ir garsiausia pasaulio pilis yra Neuschwanstein. Tai pilis Bavarijoje, Vokietijoje. 1861 metais į Bavarijos sostą sėdo mūsų jau minėtas Liudvikas II. Netrukus po to Bavarijos Alpėse ant kalvos jis ėmėsi statyti šią nuostabią pilį. Įkvėptas Richardo Vagnerio operų, kurios įkūnija vokiečių legendas, Liudvikas projektavo buveinę su bokštais, smailiais bokšteliais ir net dirbtine ola. Jos vidus dekoruotas ne vienu, o keliais įmantriais stiklais. Bet pasakų pilimi valdovas džiaugėsi trumpai – praėjus vos 100 dienų po to, kai į ją įsikraustė, jis paskelbtas negalinčiu valdyti ir iškeldintas į kitą jam priklausančią buveinę, kurioje vėliau mirė. Šiuo metu ši pilis yra pagrindinė Bavarijos įžymi vieta, kasmet ją aplanko apie pusantro milijono turistų.