Miegas – dalykas rimtas. Štai keletas įdomių faktų apie miegą ir jo sutrikimus. Juk žinoti daugiau apie paros dalį, kurios mes neatsimename visuomet įdomu.
1. Ilgiausio nemiegojimo rekordas – 18 dienų 21 valanda ir 40 minučių. Kokios tokios ilgos nemigos pasekmės? Rekordininkas papasakojo apie haliucinacijas, paranoją, regos, kalbos, dėmesio koncentracijos ir atminties sutrikimus.
2. Be kruopštaus medicininio stebėjimo neįmanoma tiksliai nustatyti, ar žmogus būdrauja, ar ne. Žmonės gali miegoti ir atmerktomis akimis.
3. Jei tam, kad užmigtumėt, jums pakanka 5 minučių, vadinasi, jums tikrai trūksta miego. Idealus laiko tarpsnis užmigimui – 10-15 minučių. Tai reiškia, kad jūs pakankamai nuvargote, tačiau dieną buvote žvalus.
4. Naujagimis – daugelio jaunų tėvų miego trūkumo priežastis. Pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais tėvai netenka apie 400-750 valandų miego.
5. Nepertraukiama smegenų veiklos registracija, padėjusi atrasti greitojo miego fazę REM (rapid eye-movement), buvo atlikta tik 1953 metais, iš dalies todėl, kad anksčiau mokslininkai tyrimo baimindavosi dėl pernelyg didelių popieriaus sąnaudų.
6. Greitoji miego fazė prasideda praėjus maždaug 1,5 val. po užmigimo.
7. Kurį laiką manyta, kad sapnuojama tik REM fazės metu. Iš tikrųjų tai – netiesa.
8. REM fazės metu sapnai būna itin emocionalūs, keisti, nenatūralūs. O giliojo miego metu sapnuojami pasikartojantys sapnai, kurių metu jūs galite prisiminti, kur palikote savo mobilųjį telefoną ar buto raktus.
9. Tam tikri akių judesių tipai REM fazės metu atitinka kūno judesius, kuriuos atliekate sapne. Sapno peržiūra šiek tiek primena filmo žiūrėjimą.
10. Kai kurie mokslininkai mano, jog sapnai mums reikalingi tam, kad atmintyje įsitvirtintų išgyventi įvykiai, t.y. tie dalykai, kuriuos vertėtų įsidėmėti. Kitų pozicija – iš esmės atvirkščia, neva mes sapnuojame tai, ką turėtume pamiršti, o sapnai – tai prisiminimai, kurie teršia mūsų atmintų trukdydami protiniam darbui.
11. Gali būti, kad sapnai apskritai neturi jokio tikslo, tėra beprasmiai šalutiniai miego ir sąmonės veiklos produktai.
12. REM miego fazė padeda vystyti protinius gebėjimus. 75 proc. neišnešiotų naujagimių miego sudaro REM fazė, o tai – 10 proc. daugiau, nei laiku gimusių kūdikių. Naujagimių kačiukų, šuniukų ir žiurkiukų miegas – apskritai tik REM fazė.
13. 17 valandų nepertraukiamo būdravimo sumažina darbingumą taip pat, kaip 0,05 procentų alkoholio kraujyje.
14. Vienos iš šešių automobilių avarijų priežastis – vairuotojo miego stoka.
15. Vadinamasis biologinis laikrodis, kuris kai kuriems žmonėms leidžia pabusti kada jie nori, veikia per įtampos hormoną adrenokortikotropiną. Pasak mokslininkų, stipriai padidėjus šio hormono, organizmas reaguoja prieš pat nubudimą susikoncentruodamas rytinio kėlimosi streso laukimui.
16. Kai kurie migdomieji vaistai, pavyzdžiui, barbituratai, atima REM fazės miegą, tad ilgainiui gali tapti kenksmingas organizmui.
17. Miegą gali sutrukdyti net ir trumpučiai liuminescensiniai jūsų elektroninio žadintuvo skaičių spinduliai.
18. Kūno temperatūra ir miego ciklas glaudžiai susiję. Būtent dėl to šiltos vasaros naktys gali pabloginti miego kokybę, o žiemą vėsiame, gerai išvėdintame kambaryje miegama giliau.
19. Po 5 nemigos naktų alkoholis organizmą ima veikti dvigubai stipriau.
20. Žmogus knarkia tik giliojo miego fazėje.