651. „Numirėlio skrynia“ – tai visai ne skrynia, o negyvenama sala Karibų jūroje, kurios plotas 200 m². XVIII a. rūstusis piratų kapitonas Edvardas Tičas (Edward Teach) čia išlaipino 13 maištininkų, kuriuos paliko tik su romo buteliu, pasmerkdamas mirti nuo bado ir troškulio. Tačiau maištininkai išgyveno ir po mėnesio grįžo į laivą. Jų garbei buvo sukurta garsioji piratų daina.

652. Jungtinėse Amerikos Valstijose dėl vyraujančios precedentinės teisės yra daug keistų ir sunkiai paaiškinamų įstatymų, tačiau vienas iš jų vertas ypatingo dėmesio: Kalifornijoje Čiko mieste kiekvienam, kuris susprogdins branduolinį įtaisą miesto ribose, gresia 500 dolerių bauda.

653. Airijoje vasario 29-oji – tai diena, kai moterys peršasi vyrams. Šios tradicijos pradžia slypi XI a. įsakyme, pagal kurį vyras, atsisakęs vesti, privalėjo sumokėti baudą.

654. Pirmasis tualetinis popierius ritinėliais buvo pagamintas 1890 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jo gamintojas, tuo metu nusprendęs nespausdinti savo pavadinimo ant tokio abejotino produkto, dabar visame pasaulyje žinoma kompanija „Scott“.

655. Milijonas dolerių po vieno dolerio kupiūrą sveria visą toną.

656. Kai kurių rūšių kerpių, esančių Arktyje, amžius siekia 4500 metų.

657. Nuo 2006 m. dėl mokslininkams nežinomų priežasčių drastiškai sumažėjo naminių bičių populiacija. Jei bičių skaičiaus mažėjimo tempas nesikeis, iki 2035-ųjų metų bitės išnyks nuo Žemės paviršiaus. Tai kelia grėsmę ne tik dėl to, kad prarastume medų, tačiau kyla didelis pavojus vaisiams, daržovėms, uogoms ir riešutams. Šių augalų apdulkinimas visiškai priklauso nuo bičių veiklos, juk viena bičių šeima per dieną apdulkina iki 3 mln. žiedų. Žmonija kol kas neturi alternatyvių apdulkinimo technologijų.

658. Jungtinėse Amerikos Valstijos Gerojo samariečio įstatymo vienas iš svarbiausių punktų yra tai, kad nukentėjęs asmuo negali pareikšti ieškinio dėl netinkamo pirmosios pagalbos suteikimo.

659. Sunkiausiai lydomas metalas Žemėje – volframas. Jo lydymosi temperatūra yra 3420 °C. Iš volframo gaminami kaitinimo siūlai elektros lemputėms.

660. Prancūzijos trockistų partijos „Darbininkų kova“ nariams draudžiama tuoktis ir turėti vaikų.

661. Kompanijos „Segway“ savininkas Džimis Heseldenas (Jimmy Heselden) 2010 m. rugsėjo 28 d. žuvo per pasivažinėjimą „Segway“ skuteriu.

662. Japonijoje mandagios kalbos sistema (caigo) yra labai sudėtinga – ją sudaro mandagumo tipai, atitinkantys penkias santykių formas. Kiekvienu konkrečiu atveju būtina pasirinkti tinkamą kreipinio formą: sonkeygo („pagarbi kalba“), kensongo („kukli kalba“) arba teyneygo („mandagi kalba“).

663. 1958 m. Mao Dzedongo (Mao Zedong) iniciatyva buvo pradėtas „Didžiojo šuolio“ planas, pagal kurį suorganizuota kampanija prieš laukų kenkėjus. Per 3 mėnesius buvo išnaikinta 2 mlrd. žvirblių ir taip gerokai padidintas pasėlių tankumas. Tačiau per metus derlius smarkiai sumažėjo ir šalyje prasidėjo Didysis Kinijos badas, per kurį mirė 30 mln. žmonių. Teko greitai atkurti žvirblių populiaciją, juos importuojant iš Sovietų Sąjungos ir Kanados.

664. Pats plastiškiausias metalas žemėje yra auksas. Jis gali būti plonas kaip folija iki 0,1 mkr (valcuotas auksas), o iš 1 g aukso galima ištempti 500 m ilgio giją.

665. Šveicarija turi 3 nacionalines kalbas, bet nė viena iš šių kalbų nėra rašomas šalies pavadinimas ant pašto ženklų. Vietoj jo vartojamas tradicinis XVIII a. šalies pavadinimas – Helvetia.

666. Šviesos greitis nėra pastovus ir priklauso nuo aplinkos, kurioje jis sklinda. Vakuume šviesos greitis lygus 300 tūkstančių km/sek., deimantuose – apie 124 tūkstančius km/sek., o atšaldytame iki –269 °C temperatūros natryje – mažesnis nei 60 km/val. greitis.

667. Jeigu neturi maisto, kai kurie kaspinuočiai suėda patys save – jie gali suvirškinti iki 95 % savo kūno ir puikiai atsinaujinti.

668. Šveicarijos ekonomistai įrodė, kad rūkantys žmonės nedidina išlaidų sveikatos apsaugos srityje. Didelės valstybės sąnaudos rūkančių asmenų sveikatos priežiūrai kompensuojamos sumažinant pensijų fondo išlaidas. Rūkantieji tiesiog greičiau miršta.

669. Jungtinėse Amerikos Valstijose buvus „sausojo įstatymo“ epochai, pusė visų kalinių buvo būtent šio įstatymo pažeidėjai.

670. Juodajame šokolade yra daugiau antioksidantų nei žaliojoje arbatoje. O gryna kakava yra daug naudingesnė už šokoladą.

671. 1812 m. Anglijoje buvo priimtas įstatymas, galiojantis iki dabar, pagal kurį visose lavoninėse įrengtos varpų virvės, kad „numirėlis“, prisikėlęs iš letargo miego, galėtų pasikviesti pagalbą.

672. 1789 m. liepos 14 d. užėmus Bastiliją, karališkajame kalėjime buvo rasti tik septyni kaliniai – keturi pinigų klastotojai, du psichikos ligoniai ir vienas žudikas. Tvirtovės komendantas – markizas de Lonėjus (de Launay) buvo sudraskytas minios.

673. Indija – lietuviškai žemės giluma. Bet Lietuvoje yra ir Indijos piliakalnis.

674. Bukasnukis ryklys, arba ryklys bulius, siekia 3,5 m ilgį ir 300 kg svorį, jis gali plaukioti upėmis. Šie gyviai buvo pastebėti Misisipės upėje netoli Sent Luiso, Mičigano ežere, Gangos ir Amazonės upėse. Bukasnukiai rykliai labai agresyvūs, yra žinoma žmonių užpuolimo atvejų.

675. Slovakijos sostinė Bratislava yra vienintelė sostinė pasaulyje, kuri tiesiogiai ribojasi su dviem kitomis valstybėmis – Austrija ir Vengrija. Nuo 1536 iki 1784 metų Bratislava buvo Vengrijos sostinė.

676. Upiniai delfinai gyvena Brazilijoje, Kinijoje ir Indijoje, tačiau tik gyvenantys Amazonėje – rožinės spalvos.

677. Šventasis Gralis – tai geidžiamiausias ir paslaptingiausias krikščionių artefaktas, kuris buvo rastas ir pamestas. Pagal labiausiai paplitusią versiją, Gralis – tai taurė, iš kurios Jėzus Kristus gėrė per Paskutinę vakarienę ir į kurią Juozapas iš Arimatėjos surinko Išganytojo, nukryžiuoto ant kryžiaus, kraują iš žaizdų. Pagal krikščionių tradicijas, atsigėręs iš šventojo Gralio žmogus gauna nuodėmių atleidimą ir amžiną gyvenimą. Pagal kai kurias versijas manoma, kad Gralis suteikia nemirtingumą.

678. 90 % Kinijos ir Japonijos gyventojų netoleruoja pieno laktozės. Europoje pieno netoleruoja tik 5 % gyventojų, o Sicilijoje – 70 %.

679. Visos kukurūzų dalys yra valgomos kiekvienoje augimo stadijoje. Dėl masinio fruktozės sirupo naudojimo įvairiems maisto produktams vidutinis amerikietis per dieną suvalgo apie kilogramą kukurūzų su skirtingais maisto gaminiais.

680. Britų roko muzikos grupės „Dire Straits“ įkūrėjo ir dainų autoriaus Marko Nopflerio (Mark Knopfler) garbei dinozaurų rūšiai buvo suteiktas pavadinimas Masiakasaurus knopfleri.

681. Iš visų gyvūnų banginių patinai turi didžiausias sėklides – kiekvienos sėklidės svoris siekia 500 kg.

682. Čiaudint iškvepiamo oro greitis gali siekti 120 m/sek. Todėl niekada nesistenkite sulaikyti čiaudulio užspausdami nosį, nes ausų būgneliai gali įplyšti. Čiaudint viešose vietose geriausia prisidengti ne nosinaite ar delnu, o vidine alkūnės dalimi.

683. Penktadieniais įvyksta du kartus daugiau bankų apiplėšimų nei bet kurią kitą savaitės dieną.

684. Telefono išradėjo Aleksandro Belo (Alexander Graham Bell) kabinete telefono aparato nebuvo todėl, kad telefono skambučiai jį išvesdavo iš kantrybės.

685. Prancūziškas bučinys Rusijoje buvo vadinamas totoriškuoju, o patys prancūzai jį vadino anglišku bučiniu.

686. Botulino toksinas – tai patys stipriausi A tipo nuodai. Jis 750 kartų toksiškesnis už zarino nuodingąsias dujas.

687. Pirmame „Pradžios knygos“ skyriuje sakoma: „…teželdina žemė augaliją: augalus, duodančius sėklą, ir visų rūšių vaismedžius, vedančius žemėje vaisius su sėklomis; lai jie bus jums maistas…“ Taigi Adomas ir Ieva buvo vegetarai.

688. Bakterija Thiomargarita namibiensis, kitaip žinoma kaip pilkas Namibijos perlas, yra 0,75 mm skersmens ir matoma plika akimi.

689. Lietuvoje pirmieji žmonės apsigyveno maždaug 12 000 m. pr. Kr. 3000–2500 m. pr. Kr. čia atsikėlė indoeuropiečiai baltai.

690. Jungtinėse Amerikos Valstijose sumą už išpirką žmonių pagrobimo atveju galima išskaičiuoti iš pajamų mokesčio.

691. Vorai kryžiuočiai kiekvieną rytą suėda savo voratinklį, o tada audžia naują.

692. Kiekvienas Lietuvos gyventojas per metus suvalgo daugiau nei 10 kg silkių.

693. Vidutiniškai keleivinio laivo kuro sąnaudos – apie 40 tonų kuro šimtui kilometrų.

694. Maisto priedas E-529 yra ne kas kita kaip gesintos kalkės.

695. Žemėje išliko tik 6 dvikvėpių žuvų (Protopteridae) rūšys, iš kurių 4 yra aptinkamos Afrikoje. Kai vanduo upėse ir ežeruose išdžiūsta, afrikines dvikvėpes gelbsti jų turimi plaučiai. Šie padarai išsikasa minkštą purvo guolį ir miega jame iki kito lietingo sezono, kartais ilgiau nei metus. Tuo metu jos kvėpuoja oru, kuris patenka per guolio viršų. Tada vietiniai žvejai vietoj meškerių ir tinklų į žvejybą nešasi kaplius ir kastuvus.

696. Madagaskare gyvenanti šeriuotojo ežio patelė iš visų žinduolių atsiveda daugiausiai palikuonių. Viena vada ji gali atsivesti iki 35 jauniklių.

697. Šunys gali pasiekti 30 km/val. greitį, tačiau didžiausias šunų greičio rekordas buvo užfiksuotas 1994 m. kovo 5 d. Australijoje. Skalikų kurtas vardu Star Taitle išvystė 67,3 km/val. greitį – jis bėgo greičiau už gerą lenktyninį žirgą.

698. Filmuojant istorinę dramą „Troja“, kurioje Bredas Pitas (Brad Pitt) vaidino Achilą, aktorius susižalojo Achilo sausgyslę.

699. Iš 256 valstybių Žemėje 30 valstybių – monarchijos. Pati seniausia monarchija pasaulyje – Japonijos, egzistuojanti nuo 509 metų. Pati seniausia Europoje – Danijos, gyvuojanti nuo 936 metų.

700. Kiekvienais metais per šventojo Patriko dienos šventę Čikagos upės vanduo dažomas žaliai.

Tagged in:

, ,