Kada atsirado pirmasis kompiuteris? Sunkus ir išsamaus atsakymo reikalaujantis klausimas, juk šiomis dienomis tikslaus pagamintų kompiuterių skaičiaus tikriausiai nežino net patys gamintojai. Vis dėlto, pasidomėję kompiuterinių technologijų istoriniais vingiais, šį bei tą apie juos tikrai galime sužinoti.

Pirmieji „pasaulio kompiuteriai“ buvo išrasti 1613 metais. Jie buvo skirti atlikti tam tikrus skaičiavimus ir užduotis. Tiesa, pirmieji kompiuteriai buvo masyvūs, užėmė daug vietos ir šiandien jų tikrai nepavadintume patogiais. Tik laikui bėgant jų formos, funkcijos ir paskirtis stipriai kito.

Pirmasis mechaninis kompiuteris

Pirmąjį mechaninį kompiuterį išrado anglas Charlesas Babbage. Šio mokslininko išradimas turėjo kiek pakeisti požiūrį į įvairius skaičiavimus. Naujo kompiuterio variklis gebėjo atpažinti kelis skaitmenis vienu metu ir kurti rezultatų kopijas. Deja, bet dėl lėšų stygiaus išradėjas negalėjo sukurti visaverčio mechanizmo. Charleso Babbage išradimą tik 1991-aisiais patobulino Londono mokslo muziejaus atstovybė. Tuometiniai specialistai sukūrė „Difference Engine No 2“ mechanizmą, kuris galėjo atpažinti daugiau skaitmenų ir atlikti jų kopijas.

 

Pirmasis programinis kompiuteris

Programinių kompiuterių tėvu galime laikyti vokietį Konradą Zuse, kuris pirmąjį elektromechaninį dvejetainį „Z1“ kompiuterį sukūrė 1938 metais. Naujajame vokiečio išradime kiekvienam žodžiui buvo skirti 22 bitai atminties, o taktinis dažnis siekė 1 Hz. Konradas Zuse sukūrė ir daugiau panašaus pobūdžio išradimų, padėjusių suvokti ir modeliuoti techninius dokumentus, tačiau jie niekuomet netapo tikrai naudingais ir funkcionaliais.

i1hryv6304

Pirmasis elektroninis kompiuteris

„Colossus“ – pirmasis pasaulyje elektroninis suprogramuotas kompiuteris. Šis mechanizmas pasitarnavo Antrojo pasaulinio karo metu ir padėjo atliekant kodų šifravimo darbus. Pirmojo visaverčio kompiuterio išradėju laikomas inžinierius Tommy Flowers. „Colossus“ turėjo dvi versijas – „Mark 1“ ir „Mark 2“. Šie masyvūs daugiafunkciniai kompiuteriai buvo naudojami iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

imexia6305

Pirmasis komercinis kompiuteris

Pirmąjį komercinį kompiuterį pristatė jau minėtas Konradas Zuse. Naujasis mechanizmas gavo „Z4“ pavadinimą. Šis kompiuteris visaverčiu komerciniu gaminiu tapo 1950-aisiais, kai buvo parduotas Eduardo Stiefelo federaliniam institutui iš Šveicarijos. „Z4“ buvo panašus į paprastą komodą, tačiau jame tilpo net 32 bitai informacijos. Taip pat įrenginyje veikė „Planfertigungsteil“ pavadintas programinis vienetas, kuris leido lengviau atlikti simbolinius veiksmus ir kryptingiau išnaudoti atminties galimybes. Mašina galėjo išvesti kvadratinę šaknį, nustatyti minimumą, maksimumą ir atpažinti tam tikrus gestus.

iW8D3MKID

IBM kelio pradžia kompiuterių rinkoje

1953 metais IBM sužibėjo kompiuterių gamybos srityje. Ši kompanija pristatė pirmąjį elektroninį masiškai gaminamą kompiuterį, o kiek vėliau ir pirmąjį asmeninį kompiuterį „IBM PC“. Naujas IBM išradimas buvo funkcionalus, jame tilpo 16 KB informacijos. Be to, jis turėjo vaizdo procesorių ir vietą diskeliams.

ibm

Pirmasis „mini“ kompiuteris

Pirmąjį mažesnių matmenų kompiuterį pristatė „Digital“ korporacija. Naujasis jų kūrinys dienos šviesą išvydo 1960-aisiais ir buvo pavadintas „PDP-1“ kompiuteriu. Jame tilpo 18 bitų žodinės atminties, o pagrindinėje atmintyje jis galėjo saugoti 4 096 žodžius. Nors šis kompiuteris buvo laikomas iš tiesų mažu, jo dydis toli gražu neprilygo vėliau pasirodžiusiems gaminiams.

Pirmasis tikrai mažas kompiuteris

IBM „5100“ – pirmasis nešiojamasis kompiuteris, išleistas 1975 metais. Šis kompiuteris svėrė kiek daugiau nei 24 kilogramus ir turėjo 5 colių CRT ekraną, 1,9 MHz PALM procesorių ir 64 KB darbinės atminties. Naujasis kompiuteris buvo tikrai svarbi naujovė kompiuterinių technologijų raidai.

Nors IBM išleistas produktas buvo pažangus ir tuo metu laikomas moderniu, tikrasis nešiojamasis kompiuteris buvo išleistas 1981 metais. Jį sukūrė Adamo Osborne korporacija. „Osborne I“ sukurtas kompiuteris svėrė 11 kilogramų, turėjo 5 colių ekraną, 64 KB atminties ir dvi nišas diskeliams.

iTKO98GR5

Dar kiek vėliau IBM PC skyriaus atstovai pristatė dar vieną nešiojamąjį kompiuterį, kuris svėrė 13 kilogramų. Na, o 1986 metais IBM PCD išleido vos 5 kilogramus sveriantį kompiuterį. Galiausiai 1994-aisiais prekyboje pasirodė ir „ThinkPad 775CD“ kompiuteris, kuriame buvo ir kompaktinių diskų skaitytuvas.

i1kgem6310

Pirmieji „Apple“ kompiuteriai

„Apple I“ buvo pirmasis šiandien didžiulės korporacijos „Apple“ išleistas kompiuteris. Tuomet jį pardavė už 666,66 tūkst. JAV dolerių. Kompiuteryje tilpo 4 KB informacijos, kuri galėjo būti išplėsta iki 8 KB ar net 48 KB naudojant atminties kortelę.

apple computer

Steve’o Wozniako  priekį vedama „Apple“ tikrą išmanumą parodė tik 1977 metais, būtent tais metais pasirodė „Apple II“ kompiuteris. Šis pagaliau turėjo didelį monitorių, o kompiuterio mikroprocesorius veikė 1 MHz dažniu. „Apple II“ veikė palaikomas 4 KB darbinės atminties. Šiame kompiuteryje taip pat buvo galima saugoti informaciją, kuri buvo matoma kompiuterio ekrane.

iIXMOQAIE

„Multimedia“ kompiuteriai

Kompiuteriai, kuriais buvo galima atlikti tam tikrus grafinius triukus – sujungti animaciją, garsą ir grafiką, pasirodė 1990 metais. „Tandy“ kompiuterius gaminti pradėjo „Radio Shack“ korporacija. Naująją technoligją sudarė daugialypės terpės programinė įranga, dėl kurios atsirado galimybė žiūrėti įvairius vaizdo įrašus ir naudotis grafinėmis programomis iš kompaktinių diskų.

Įsibėgėjus kompiuterių kūrimo procesui, į dienos šviesą brovėsi ir tokios kompanijos kaip „Dell“, „Hewlett Packcard“ ir „Compaq“. Jau 1999 metais „Dell“ pranoko tuo metu kompiuterių rinkoje pirmavusią „Compaq“ korporaciją. Iki pat 2000-ųjų „Dell“ buvo laikomi kompiuterinių technologijų lyderiais.