Olandų mokslininkai nustatė: jei žmogus yra per 60 centimetrų nuo jam artimo žmogaus, kūno temperatūra pakyla apie 2 laipsniais. Tuo tarpu priešingas nusiteikimas priverčia kūno temperatūrą sumažėti.

Kai žmogus yra šalia asmens, su kuriuo santykiai įtempti, jo kūno temperatūra mažėja. „Mes nustatėme, kad šiluma jaučiama, kai žmonės turi bendrų interesų ir yra artimi emociniu požiūriu“, – pareiškė tyrimų vadovas Amsterdamo VU universiteto mokslininkas Hansas Ijzermanas. Anot jo, laimės, draugystės ir saugumo jausmai daro tiesioginį poveikį bendrai fizinei žmogaus būklei.

Šis atradimas puikiai dera su tuo, kad savo kalboje žodį „šaltas“ mes paprastai vartojame apibūdinti tiems žmonėms, su kuriais nenorime šnekėti, ir „šiltas“ – tiems, su kuriais mielai bendrautume. Viena iš šį reiškinį aiškinančių teorijų teigia, kad emocinis šilumos ryšys atsiranda nuo pat žmogaus gimimo, o jo pagrindas – kūdikio ir motinos artuma. Todėl mes asocijuojame šilumą su laime, draugiškumu ir saugumu.

Hansas Ijzermanas, kurio vadovaujamo kolektyvo parengtas straipsnis publikuotas moksliniame žurnale „Journal of Experimental Social Psychology“, teigia: „To mes tikėjomės jau ankstsnių tyrimų metu – į šiltą kambarį patekęs asmuo jausdavosi draugiškiau nusiteikęs klausimus uždavinėjančio asmens atžvilgiu. Tokią nuotaiką išdavė ir jų kalboje naudojami žodžiai, pagal kuriuos galima spręsti apie socialinį artumą“.

„Mes iškėlėme teoriją, jog tai, kaip žmonės suvokia santykius su kitais žmonėmis, nulemia labai paprasti veiksniai. Pavyzdžiui, kai kūdikį paliečia jo motina, jos kūno šiluma yra susiejama su komfortu“, sako mokslininkas. Šiuo metu jis kartu su kolektyvu bando nustatyti, kiek kūno temperatūra kinta, žmogui jaučiant skirtingas emocijas.